Krótki przegląd głównych urządzeń oraz instalacji używanych do zagwarantowania ciepła i wilgotności w domach.

Przed laty kiedy domy ogrzewane były za pomocą pieców, sprawa była prosta. Jeżeli się w tym piecu zapaliło, to było cieplej, a jeżeli nie, to trzeba było marznąć. Dzisiaj sytuacja wygląda zupełnie inaczej, w dziedzinie dostarczania ciepła w mieszkaniach i domach nastąpił bardzo duży postęp. W dalszym ciągu w większości nowo budowanych obiektów instaluje się typowe układy centralnego ogrzewania, ale coraz częściej są one uzupełniane o kolejne systemy lub nawet nimi zastępowane.

Na przykład coraz popularniejsze staje się obecnie ogrzewanie za pomocą kominków. Kominek najczęściej umieszcza się w salonie, lecz wytworzone przez niego ciepło skierować później można układem rur do pozostałych pomieszczeń, jakie są w ten sposób ogrzewane. Jeśli ktoś nie będzie się chciał bawić w regularne rozpalanie ognia, przynoszenie drewna i wreszcie sprzątanie, to może się na przykład zdecydować na kominek elektryczny. Instaluje się go w takiej samej obudowie, co klasyczne kominki, ale w miejscu rusztu posiada wkład z wydajną grzałką.

nawilżacz powietrza
Źródło: http://www.airnaturel.pl

Coraz popularniejszym rozwiązaniem, które jest obecnie stosowane w domach i mieszkaniach, jest system klimatyzacji. O jej plusach w lecie nikogo chyba nie trzeba, lecz wielu ludzi nie jest świadomych tego, że klimatyzatory doskonale sprawdzają się również w zimie. Większości z nas klimatyzacja będzie się kojarzyć z chłodzeniem mieszkań, gdy na zewnątrz jest wysoka temperatura.

W zimie układy te działają w drugą stronę, to znaczy mogą ogrzewać pomieszczenia, i warto pamiętać o tej możliwości. Plusem ogrzewania klimatyzacją jest czas reagowania, praktycznie od momentu załączenia otrzymuje się ciepłe powietrze, a oprócz tego niezbyt duże zużycie prądu. Układy klimatyzacji pełnią jeszcze jedną istotną rolę, to znaczy osuszają wnętrze ze zbyt dużej ilości wilgoci. Latem jest to ogromnie przydatna funkcja, natomiast w zimie, gdy powietrze jest wysuszone, to może się przydać kolejne urządzenie, czyli nawilżacz powietrza. Za jego pomocą można będzie zapewnić odpowiednią wilgotność w powietrzu, co jest dość istotne dla naszego zdrowia.