Kolor elewacji – jakim sposobem wybrać właściwy?

Zależnie od odcienia elewacji dom może wywoływać wrażenie lekkiej czy masywnej budowli, zaś jego sylwetka wtapiać się w środowisko czy z nim kontrastować. Elewacja albowiem nie tylko chroni zewnętrzne Mury domku przed wrogim działaniem czynników pogodowych, lecz też jest jego ozdobą.

A na wygląd elewacji oddziaływa między innymi zabarwienie. Stąd jego wybór musi być dokładnie przemyślany oraz stosowany z umiarem a także umiarem.
żyrandol

Autor: Toshiyuki IMAI
Źródło: http://www.flickr.com
dom - widok

Autor: tagcoor 5_3
Źródło: http://www.flickr.com
Podejmując decyzję o kolorze elewacji, nie powinniśmy zapominać, iż musi ona dodawać budynkowi piękności a równocześnie nie zakłócać jego relacji z oplatającą go przyrodą.

Bardzo ciekawym wydał Ci się ten post i zawarte tutaj wiadomości? To fantastycznie! Kliknij w poniższy link i przejdź na inny adres tej strony (https://www.assystem.com.pl/).

Nie powinna zatem wybijać się z otoczenia, tylko akcentować związek z nim. Elewacja w wyrazistych oranżach, fioletach lub czerwieniach stanie się obcym elementem w krajobrazie, wprowadzając do niego niemiłą dla oczu dysharmonię, więcej tutaj. Podobne odcienie zawsze bowiem rażą w złączeniu ze stonowanymi zielonościami, szarościami, beżami, występującymi w naturze.

prace

Autor: Maciej Kasprzyk
Źródło: http://www.flickr.com
Istotne będzie także zharmonizowanie kolorystyki elewacji domu z barwą innych, dostrzegalnych z zewnątrz jego fragmentów – pokryciem dachu, stolarką okienną, rynnami, parapetami etc. Przy czym godziwy efekt estetyczny możemy uzyskać zarówno wybierając kolory wszystkich tychże fragmentów i szczegółów z tej samej palety palety papierowe odcieni, różnicując jedynie ich odcienie, jak również zestawiając je na zasadzie przeciwieństwa. zastosowanie zestawień kontrastowych wymaga jednak wprawnego oka jak też znajomości reguł zestawiania zabarwień. Ażeby nie popełnić błędu, wybór kontrastowych barw lepiej zatem polecić architektowi, który posiada wiedzę jak też praktykę w tworzeniu zestawień kolorystycznych.
Za pomocą odcienia elewacji można też optycznie korygować niekorzystne proporcje budynku. Na przykład, sylwetka niskiego oraz rozległego domu z wertykalnymi akcentami barwnymi na elewacji będzie wydawać się smuklejsza, a wysoki oraz wąski pomalowany w horyzontalne pasy – niższy.

Tak linie pionowe, jak również horyzontalne, trzeba jednak stosować roztropnie, żeby za bardzo nie „wyciągnąć” domu górę bądź nadto go „poszerzyć”. Wdzięcznym surowcem który możesz też wykorzystać może być cegła ceramiczna pełna.