Kilka wskazówek odnośnie doboru dobrego pługa

Kluczem do ekonomicznej i wydajnej orki jest prawidłowo wybrany sprzęt. Jednak jest to relatywnie trudne, gdyż przy wybieraniu trzeba uwzględniać wiele istotnych czynników, m.in. wielkość gospodarstwa, moc ciągnika, Rozmiar gruntów czy też klasę oraz strukturę gleby lub kwotę, jaką chcemy przeznaczyć na wymienione narzędzie.
Mimo ciągłego wzrostu zainteresowania bezorkowym systemem uprawiania roli, pług jest nadal oraz przez znaczny okres czasu będzie jedną z najbardziej istotnych maszyn do uprawiania roli w różnorodnych gospodarstwach.

BHP

Autor: Ida Myrvold
Źródło: http://www.flickr.com
pług

Źródło: pixabay.com
Nie zaskakuje więc to, że jest on w asortymencie wielu wytwórców różnorodnych maszyn wykorzystywanych w rolnictwie. Budowa pługów jest coraz bardziej złożona, jednak wciąż, obok bardzo innowacyjnych modeli z wszechstronną regulacją, obecne na rynku pługi są łatwe w obsłudze oraz tanie. Są to pługi zagonowe. To zróżnicowanie różnorodnych propozycji bywa bardzo często przyczyną wielu problemów przy podejmowaniu odpowiedniej decyzji. Zobaczmy zatem, na jakiego rodzaju aspekty warto zwrócić uwagę, na przykładzie chociażby pługów do ciągników mających moc 100 – 140 koni mechanicznych.
Nade wszystko trzeba mieć świadomość tego, żeby taki pług nie był zbyt duży, biorąc pod uwagę możliwości naszego ciągnika. Jeśli go się przeciąży, to nie tylko wzrośnie zużycie paliwa, ale też pogorszy się jakość orki oraz wydłuży czas przeprowadzania planowanych prac. Niestety do doboru właściwej wielkości pługa nie starczą jedynie informacje od wytwórców, zwłaszcza dlatego, że każdy z nich podaje minimalną potrzebną moc ciągnika, zatem potrzebne jest też doświadczenie i duża znajomość struktury konkretnych działek.

Zakładając czynniki dla przykładu orki zimowej, czyli głębokości większe niż 25 cm, traktor o mocy 120 koni mechanicznych na lekkich glebach mógłby pracować nawet z pięciokorpusowym pługiem o szerokości roboczej dwóch metrów. Z kolei na trudnej ziemi albo tanie przeprowadzki lublin w lokacjach, gdzie znajdują się pokłady gliny, ten sam ciągnik właściwą prędkość pracy może otrzymać przynajmniej z pługiem 3×40.