Kilka interesujących pomysłów na ozdobienie elewacji

Wygląd elewacji domu określa charakter całej posesji. Zazwyczaj to właśnie ona wyznacza wybraną aranżację ogródka i jest pierwszym elementem, na który zwracają uwagę przechodzący obok ludzie.

ogród zimowy

Autor: Baumann Wintergarten GmbH
Źródło: Saint-Gobain Glass
Nic zatem dziwnego, że temat ozdabiania elewacji jest coraz bardziej popularny. Tynkowanie to najbardziej wygodna oraz zazwyczaj obierana metoda dekorowania ścian zewnętrznych. Do wyboru istnieją tynki grubowarstwowe i cienkowarstwowe. Różnią się one między sobą metodą ich nanoszenia i docelowym wyglądem czy wytrzymałością na warunki atmosferyczne. Jeśli chcielibyśmy, aby elewacja naszego domu miała wyprawy cienkowarstwowe, to musimy mieć świadomość, że stosuje się je na ocieplone metodą wilgotną dwuwarstwowe ściany.

Jeśli ciekawi Cię przedstawiany tekst, odszukaj witrynę, która przedstawia analogiczne wątki, także będą z pewnością ciekawe.

Tego typu tynki dostępne są w wielu kolorach i nie wymagają pomalowania. Niestety są one dość mało odporne na oddziaływanie wilgoci. Dlatego też warto byłoby sięgnąć po w większym stopniu uniwersalne tynki akrylowe, które charakteryzują się nieco mniejszą przepuszczalnością.

zbliżenie - dom

Autor: ​ Diego Adan Rios
Źródło: http://www.flickr.com

Jeśli chodzi o sprawę dekorowania elewacji za pomocą tynków grubowarstwowych (określane jako wapienne), to dobrze wiedzieć, że cechują się one wysokim stopniem odporności na szkodliwe działanie warunków pogodowych. Wykorzystuje się je jednak na murowane ściany, które wykonane są z cegieł albo z pustaków cementowych ceramicznych. Dostępne są w jednolitym odcieniu i wymagają malowania. Elewacja mogłaby być też ozdabiana przy pomocy farb natynkowych. Jeżeli zdecydujesz się na pozostawienie nagiego tynku na elewacji swego domu, możesz ją również spersonalizować za pomocą wymienionych farb.

Na rynku dostępnych jest wiele wariantów różnych emulsji, które przeznaczone są do używania na dworze. Jeśli zależy Ci na żywych barwach, które nie wyblakną po kilku latach, to należałoby wybrać farby akrylowe.