Kiedy do rozbiórki konieczne jest pozwolenie, a w jakich sytuacjach wystarczy standardowe zgłoszenie? W jakich okolicznościach o tym pamiętać?

Być może będziemy mieć tego typu sytuację, iż musimy usunąć stary budynek z naszej działki. Taka rozbiórka będzie z pewnością wymagać załatwienia konkretnych formalności. Są jednakowoż różnorakie sytuacje, kiedy więc wystarczy normalne zgłoszenie, a w jakich sytuacjach obowiązkowe będzie pozwolenie na rozbiórkę?
Tak naprawdę wielkość oraz usytuowanie obiektu do rozbiórki, są decydujące co do rodzaju koniecznych formalności.

Musimy o nich pamiętać, bo za ich niedopełnienie jesteśmy w stanie zapłacić grzywnę. Są jednak sytuacje, gdy jesteśmy w stanie dokonać rozbiórki bez pozwolenia. Właściciel obiektów budowlanych może je rozebrać bez aprobaty urzędu, jak takie postawienie nie wymaga zgody na budowę oraz nie podlega ochronie jako zabytki. Pozwolenie na wyburzenia nie są konieczne w przypadku wolnostojącego parterowego budynku gospodarczego czy wiaty o powierzchni zabudowy, jaka nie przekracza dwadzieścia pięć metrów kwadratowych.
Modne meble w domu

Autor: El gran sueño
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli budynek nie ma 8 metrów wysokości i stoi w nie mniejszym dystansie od granicy działki niż połowa takiej wysokości, jednocześnie taka budowa nie jest wpisana do rejestru zabytków czy objęta ochroną konserwatorską, to rozbiórkę można zgłaszać w starostwie powiatowym. W tego typu zgłoszeniu należy zdefiniować rodzaj, zakres oraz metodę przeprowadzania robót rozbiórkowych. Należy je rozpocząć dopiero po okresie 30 dni od doręczenia zgłoszenia, lecz jedynie pod warunkiem, iż urząd w tym czasie nie opublikuje decyzji o sprzeciwie.

Jeśli prezentowany temat Cię zaintrygował, sprawdź koniecznie ten świetny link (http://lgl-iplaw.pl/) – znajdziesz tam dużo użytecznych informacji.

Określone wyburzenia wymagają jednak specjalnych pozwoleń. Tak to wygląda w sytuacji rozbiórki parterowego budynku gospodarczego który ma powierzchnię zabudowy większej niż dwadzieścia pięć metrów kwadratowych albo nawet niewielkiego budynku mieszkalnego, jak są zlokalizowane zbytnio blisko granicy działki, co oznacza, że w odległości mniejszej od połowy ich wysokości.

Pozwolenie jest obowiązkowe, jeśli obiekt ma osiem metrów wysokości albo więcej, bez względu na odległość od granicy działki.

W tego typu sytuacji w ofercie mamy firmy wyburzeniowe, które trudnią się fachowym, w zgodzie z prawem i z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa wyburzaniem. Nie możemy wyburzać samodzielnie, musimy wynająć taką firmę. W takiej sytuacji można być pewnym, że rozbiórka przebiegnie bez zakłóceń.