Jeżeli chodzi o ocieplenie dachu najczęściej wykorzystuje się 2 rodzaje tworzyw: wełnę i piankę

Budując dom trzeba pomyśleć przede wszystkim o jego skutecznym ociepleniu. Spore straty ciepła mogą wyraźnie obciążyć nasz domowy budżet w szczególności zimą, kiedy, na ogrzewanie wyda je się najwięcej pieniędzy. Ociepla się w szczególności ściany, jednak konieczne jest także zainwestowanie w ocieplenie dachu. Na jaką metodę się zdecydować?

ocieplanie domu jednorodzinnego

Autor: GRUPA ATLAS
Źródło: GRUPA ATLAS
Jeśli chodzi o ocieplenie dachu z reguły stosuje się dwa rodzaje materiałów: wełnę i piankę. Ocieplenie pianką jest pod wieloma względami lepsze od ocieplenia wełną – ci fachowcy to mogą wytłumaczyć. Przede wszystkim jest szybsze oraz bardziej efektywne. Za pomocą pianki natryskowej można pokryć różne miejsca. Jest to niezwykle istotne, bowiem dach (patrz też: dach kryty blachą) ma z reguły nieregularną konstrukcję i ciężką do pełnego zagospodarowania. Liczy się jest więc taka metoda, dzięki której będzie można pokryć cały dach nawet w zakamarkach, które bywają zdradliwe, gdyż uchodzi przez nie dość często wiele ciepła.

Niezwykle istotną zaletą ocieplania za pomocą pianki jest fakt, że jest ona w pełni bezpieczna dla zdrowia człowieka. Zazwyczaj jest robiona z obojętnego poliuretanu, który jest substancją nietoksyczną i bezwonną. () Stąd też zarazem montowanie pianki, jak i późniejsze korzystanie z poddasza pod żadnym względem nie szkodzą ani człowiekowi, ani okolicznemu środowisku. Wystarczy sprawdzić czy zakupiony produkt posiada właściwe atesty. Tego rodzaju oznakowanie zawsze winno znaleźć się na kupowanym materiale budowlanym.

Bez względu na to, czy do ocieplenia dachu wykorzystamy wełnę, czy też piankę, należy pamiętać o tym, że nie tylko wykorzystany materiał, ale również – o ile nie przede wszystkim – sposób montażu jest bardzo istotny. Liczy się w tym przypadku precyzja i skrupulatne wypełnienie wszelkich pustych przestrzeni i luk. Niewłaściwie założona pianka może spowodować, że z biegiem czasu izolacja zmieni swoje położenie i przestanie spełniać swoje zadania. Warto zatem wynająć fachową ekipę, która zajmie się kompleksowym ociepleniem domowego poddasza. Tego typu prace realizuje się raz na wiele lat, więc nie powinniśmy oszczędzać w tym zakresie. Tym bardziej, że właściwie ocieplony dach, będzie gwarancją małych strat ciepła w całym domu.