Jakim sposobem można zasłonić okna w domu czy mieszkaniu, jak będą się przy tym sprawdzać klasyczne firany.

Pomysłów na to, jak można osłonić okna w swoim domu jest dzisiaj naprawdę wiele. Aktualnie bardzo dużą popularnością cieszą się nowoczesne sposoby, czyli rolety oraz żaluzje. Mimo że ich rola jest podobna, to znaczy mają zasłonić całe okno przed promieniami słonecznymi, to funkcjonują na zupełnie innej zasadzie. Żaluzje składają się z poziomych, wąskich pasków, jakie zmieniają kąt położenia w stosunku do szyby. Jeśli zostaną ustawione prostopadle, to światło słoneczne praktycznie zasłaniane nie będzie.

firanki w oknie

Autor: Rennett Stowe
Źródło: http://www.flickr.com

Za to ustawienie pasków równolegle spowoduje, że całe okno będzie zasłonięte w szczelny sposób. Rolety funkcjonują w nieco inny sposób. W nich przysłanianie odbywa się za pomocą paska materiału, jaki można podnosić lub opuszczać, dzięki temu można sterować ilością światła w środku. Zależnie od zastosowanego materiału rolety mogą albo zupełnie zakrywać dostęp słońca, albo je częściowo przepuszczać. Dużą zaletą rolet jest też to, że ładnie one wyglądają, zwłaszcza jeśli ktoś postanowi zaszaleć i wydrukuje sobie na nich swój własny motyw. Nadal popularne są również klasyczne metody, to znaczy firanki i zasłony. Można je powiesić na karniszach przymocowanych do sufitu albo ściany, i mają postać odpowiedniej wielkości kawałków materiału, jaki można na karniszu przesuwać. Powyższe gotowa firanka do pokoju przeważnie będą, sięgają w zasadzie do samej podłogi. Niekiedy do uszycia ich wykorzystuje się grubsze, zdobione tkaniny, które ślicznie się prezentują w zestawieniu z meblami. Zresztą pomysłów na wybór firan jest naprawdę sporo, jedni będą je wybierać w kolorze i stylu mebli, a inni z kolei wolą mocniejsze kontrasty.

firanki do kuchni

Źródło: pixabay.com

Istotne jest tylko, aby właścicielowi się podobały i choć trochę pasowały do wystroju pokoju. Za to gotowe firany do kuchni przeważnie są lżejsze i bardziej dyskretne. Nie będą one aż tak długie, bo przeważnie kończą się na blacie kuchennym, a poza tym do ich szycia używa się bardziej ażurowych materiałów. Kuchenne firanki często pojawiają się w parze z roletami, w takim przypadku rolety będą odpowiadać za zasłanianie okna, a firanki pełnią funkcję ozdobną.