Jakiego typu oświetlenie dobrać do domu? Najlepsze jest ledowe, ale na jakie rzeczy trzeba zwracać uwagę?

Kiedy standardowe żarówki wolframowe stają się już mało popularne, dobrze jest poszukiwać lepszych i doskonalszych rozwiązań. Rozumieć przez to należy energooszczędne sposoby na światło w mieszkaniu. Coraz większą popularnością cieszą się żarówki led, chociaż jeszcze nie tak dawno były tylko czymś dekoracyjnym, a także uzupełniającym główne źródło oświetlenia. Dzisiaj ceny led nie są już wygórowane, dlatego są powszechniej montowane w domach.

Żarówka led zbudowana jest z niewielkich diod elektroluminescencyjnych, które znajdują się w specjalnej oprawie pozwalającej umiejscowić je tam, gdzie do tej pory były normalne żarówki. Najbardziej znaczny kłopot, oprócz wysokiej ceny, stanowi ilość emitowanego światła, jednakże producenci coraz lepiej radzą sobie z tą trudnością. Dzięki temu mogą zaoferować całkiem dobre rozwiązania. Na co najbardziej zwracać uwagę? Sugerowanie się mocą, jaka podana jest na opakowaniu tak naprawdę nie pozwala na odpowiednie dopasowanie żarówki led.

żarówka led
Autor: Mike Mozart
Źródło: http://www.flickr.com

Prawda jest taka, iż takie oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z występujących dzisiaj w sklepach, dlatego żarówki led pobierają naprawdę małą ilość energii. Żarówki wolframowe dawały światło dookólnie, co sprawiało, iż oświetlone było całe pomieszczenie – dowiedz się więcej o oświetleniu ledowym . Tego typu światło jednakowoż było rozproszone, co wymuszało konieczność nabywania żarówek o zwiększonej sile. Dosyć szerokim kątem wyróżniają się także diody led typu smd. W tym przypadku światło (Dystrybutor okien we Wrocławiu – kliknij) będzie rozproszone, przy tym może pojawić się potrzeba zainstalowania kilku lamp led. Dobrze jest więc pamiętać, że przed rozpoczęciem poszukiwań niezbędne jest sprawdzenie gwintu, to od niego zależy, jakich diod trzeba poszukiwać. Jeśli kupimy zbyt szeroki lub wąski gwint, to możemy mieć problem z założeniem naszego oświetlenia.

Wbrew deklaracjom producentów, diody led tworzą dużo ciepła, to znaczy nagrzewają się. Dlatego, jak oświetlenie ledowe, to należy wybrać takie żarówki, jakie mają zamontowane właściwe chłodzenie, na przykład radiatory – czytaj o żarówkach led. To szczególnie istotne w przypadków ledów, jakie są zakładane w urządzeniach podręcznych, typu lampki nocne.

Jeśli masz chęć znaleźć materiały na prezentowany temat, to przejdź tam i przejrzyj inne informacje odnośnie podnoszonego zagadnienia.

Jak sprawdzamy konkretne modele led, dobrze zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność określaną w godzinach. Opisuje ona czas, po jakim wydajność żarówki będzie spadać. Recz jasna, im wartość jest wyższa, tym lepiej.