Jakie znaczenie mają opakowania w handlu, jakie są najczęściej używane surowce do ich produkcji.

Opakowania to nieodłączny element większości towarów i spełniają bardzo różnorodną rolę. Bardzo ważna jest rola ochronna – dzięki opakowaniom produkty są ochraniane przez czynnikami zewnętrznymi, psuciem się towaru czy zwyczajnie rozlaniem albo rozsypaniem. Jednocześnie takie opakowania zewnętrzne podnoszą wygląd produktu i zachęcają do jego zakupu. Dotyczy to w szczególności produktów żywnościowych, gdzie kolorowe pudełka lub torebki spełniają bardzo ważne zadanie w całym procesie sprzedaży. Drugą bardzo ważną rolą opakowań będzie ochrona przed różnymi uszkodzeniami w transporcie i magazynowaniu. Tu opakowanie najładniejsze być nie musi, lecz na pewno odpowiednio wytrzymałe. Często opakowania projektowane są w taki sposób, aby towary dało się wygodnie transportować. Stosuje się do tego na przykład palety, i wtedy powinny one być dopasowane do wymiarów tej palety po ułożeniu w rzędy. Do transportu stosuje się również rozmaite skrzynie, pudła i kartony, a także worki o różnych wielkościach.

etykieta-1
Opakowania produkowane są z rozmaitych surowców, każdy z nich będzie się cechował innymi właściwościami i parametrami. Najczęściej używane materiały opakowaniowe to folie, papier, tkaniny, drewno i szkło (kliknij hiperłącze). Z drewna wykonuje się różnego rodzaju pudła i skrzynie, w jakich można w bezpieczny sposób transportować towary wrażliwe na różne uszkodzenia. Przemysł spożywczy z kolei przeważnie wykorzystuje papier i rozmaite odmiany folii – najlepsze opakowaniowe materiały. Z papieru wykonuje się mniejsze i większe pudełka czy kartony, za to folia to wszelakie worki i torebki, w których znajdują się sypkie rzeczy. Jeśli chodzi o napoje jeszcze do niedawna królowało szkło, jednak obecnie coraz częściej pojawiają się plastikowe butelki. Z kolei przy opakowaniach zbiorczych czy paletach używane są z reguły różne odmiany folii oraz rozmaite tektury.

Wykorzystanie tych dwóch surowców zapewnia niezwykle bezpieczną i trwałą ochronę. Przy materiałach sypkich, wymagających dostępu do powietrza świetnie będą się sprawdzać różnego rodzaju worki i torby wykonane z tkanin.