Jakie wiertło najlepsze okaże się do drewna, a jakiego rodzaju do matalu?

Dziś możemy kupić wiertarki różnej wielkości czy też różniące się wzajemnie jakością wykonania i ceną. Jednak nawet najmocniejsza wiertarka nie będzie działała prawidłowo bez właściwie dobranego wiertła.
Żeby dobrze wywiercić otwór, potrzebne nam dobrze wybrane wiertło.

fontanna domowa

Autor: Jim G
Źródło: http://www.flickr.com
Drewno to bardzo popularny surowiec w pracach wykończeniowych. Możemy dzisiaj znaleźć wiele typów wierteł do drewna. Odróżniają się one wielkością. Najpopularniejszym wiertłem dostępnym w marketach, jest wiertło kręte. Tego typu wiertło może być śmiało używane do wykończeniowych robót oraz do pogłębiania dziur. Zaletą takich wierteł jest olbrzymia precyzja wiercenia. Odmiennym typem wiertła do drewna jest wiertło płaskie. Inaczej określane jest piórkowym albo łopatkowym. Tymi wiertłami można robić otwory większe. Nie jest wiertłem tak precyzyjnym jak wiertło kręte, lecz doskonale sprawdzi się do tworzenia otworów, których średnica dochodzi do 45 milimetrów.
Drewnopodobne folie dekoracyjne pozwalają nadać profilom PCV klasyczny wygląd drewnianej stolarki

Autor: Polskie Okna
Źródło: Polskie Okna
Wierteł do drewna nie wolno wykorzystywać do wiercenia w metalu. Są one zbyt miękkie. Istnieją wiertła uniwersalne, które wykorzystuje się do wiercenia w sztucznych tworzywach, drewnie i metalu. Tego typu wiertłami można wywiercić otwór w miedzi, aluminium i innych miękkich metalach. Doskonale będą się sprawdzać do użytku w domu. Nie jest to dobre rozwiązanie dla majsterkowiczów, którzy spodziewają się znacznej precyzji oraz odporności.

Gdy będziesz potrzebować innych tego typu informacji na temat podnoszony w powyższym tekście, to wejdź tu łopatki grafitowe – z pewnością te materiały także Cię zaintrygują.

Odmiennym typem wiertła do metalu jest wiertło kobaltowe. Nadają się one do profesjonalnego użycia przy twardych oraz miękkich metalach. Są do 6x odporniejsze niż ich zamienniki wykonane ze zwykłej stali.

Warstwa kobaltu sprawia, że ostrze jest bardziej twarde oraz ułatwia wykonanie otworu w twardym metalu. Wiertła stożkowe nadają się do dokładnego nawiercania oraz centrowania w różnorodnego typu blachach, metalach nieżelaznych i stali szlachetnej.