Jakie surowce wydobywane są w naszych kopalniach oprócz tych najbardziej znanych, czyli energetycznych? Do czego służy kreda pastewna?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z takiej rzeczy, że w naszym kraju oprócz węgla albo też innych surowców używanych w energetyce wydobywa się dużo różnego rodzaju surowców stosowanych na co dzień.

klimatyzator
Autor: http://www.homespothq.com
Źródło: http://www.flickr.com
Nie można nie powiedzieć chociażby o kamieniu, jakiego różne rodzaje wykorzystuje się chociażby w budownictwie.

trawertyn
Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Granit na pewno znają wszyscy, z kolei trawertyn już niekoniecznie. To kamień pochodzenia naturalnego, który jest skałą osadową. Podczas tworzenia się tego kamienia uwalniane są bąble dwutlenku węgla, jaki jest przyczyną powstawania widocznych otworków w skale, jakie zaburzają kamienną strukturę. To te otworki wpływają na jakość surowca. Mówi się, że im jest ich mniej, tym lepsza jakość oraz wyższa cena surowca. Najczęściej otwory wypełnia się, a taki kamień (www.wkg.pl/kamien-naturalny/) szlifuje się, co poprawia w dużym stopniu walory wizualne tego kamienia. Materiał ten wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Zarówno do wykończeń zewnętrznych elewacji, jak również wykończeń wewnątrz. Jest on powszechnie używany do robienia schodów, posadzek albo kominków. Zdarza się, że występuje w łazienkach, robi się z tego surowca na przykład umywalki.
kreda pastewna
Autor: bachmot
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bachmont/1302353569/
Kreda (więcej info) pastewna natomiast to węglan wapnia, który dodawany jest do pasz zwierząt. Wzbogaca ona zwierzęce pożywienie w tak ważny wapń, którego niski poziom może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń, przykładowo osteoporoza czy łamliwość kości.

Tego typu dodatek do pasz świetnie wpłynie na zwierzęta tym bardziej w okresie wzrostu, kiedy zapotrzebowanie na wapń jest duże. Kreda taka dobrze wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu u zwierząt. Od układu nerwowego po kości czy mięśnie.