Jakie surowce wydobywane są w naszych kopalniach oprócz tych najbardziej znanych, czyli energetycznych? Do czego służy kreda pastewna?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z takiej rzeczy, że w naszym kraju oprócz węgla albo też innych surowców używanych w energetyce wydobywa się dużo różnego rodzaju surowców stosowanych na co dzień.

klimatyzator

Autor: http://www.homespothq.com
Źródło: http://www.flickr.com
Nie można nie powiedzieć chociażby o kamieniu, jakiego różne rodzaje wykorzystuje się chociażby w budownictwie.
trawertyn

Autor: Schüco
Źródło: Schüco
Granit na pewno znają wszyscy, z kolei trawertyn już niekoniecznie. To kamień pochodzenia naturalnego, który jest skałą osadową. Podczas tworzenia się tego kamienia uwalniane są bąble dwutlenku węgla, jaki jest przyczyną powstawania widocznych otworków w skale, jakie zaburzają kamienną strukturę.

Gdy zaciekawił Cię przedstawiony zagadnienie, odwiedź serwis anotis, gdzie odnajdziesz obszerne informacje. Poszerz swoje wiadomości.

To te otworki wpływają na jakość surowca. Mówi się, że im jest ich mniej, tym lepsza jakość oraz wyższa cena surowca. Najczęściej otwory wypełnia się, a taki kamień (www.wkg.pl/kamien-naturalny/) szlifuje się, co poprawia w dużym stopniu walory wizualne tego kamienia. Materiał ten wykorzystuje się przede wszystkim w budownictwie. Zarówno do wykończeń zewnętrznych elewacji, jak również wykończeń wewnątrz. Jest on powszechnie używany do robienia schodów, posadzek albo kominków. Zdarza się, że występuje w łazienkach, robi się z tego surowca na przykład umywalki.

kreda pastewna

Autor: bachmot
Źródło: http://www.flickr.com/photos/bachmont/1302353569/
Kreda pastewna natomiast to węglan wapnia, który dodawany jest do pasz zwierząt. Wzbogaca ona zwierzęce pożywienie w tak ważny wapń, którego niski poziom może doprowadzić do różnego rodzaju schorzeń, przykładowo osteoporoza czy łamliwość kości.

Tego typu dodatek do pasz świetnie wpłynie na zwierzęta tym bardziej w okresie wzrostu, kiedy zapotrzebowanie na wapń jest duże. Kreda taka dobrze wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu u zwierząt. Od układu nerwowego po kości czy mięśnie.