Jakie są popularne konstrukcje stropu? Jak prezentują się poszczególne etapy przygotowywania tego typu stropów?

Strop to bardzo ważna konstrukcja podczas stawiania domu. Pracę nad nim możemy rozpocząć kiedy już ściany postawione są na pożądaną wysokość i są odpowiednio wypoziomowane. Jak wygląda praca nad taką konstrukcją stropu oraz jakie są popularne ich rodzaje?

Monolityczny strop musi posiadać od spodu pełne deskowanie. Aby ułatwić sobie prace możemy skorzystać ze specjalnych deskowań, co jest dużym przyspieszeniem prac. Później układane są w tego typu deskowaniu druty zbrojeniowe o wymiarach określonych w projekcie domu. Jednak z reguły robi się tu pręty główne, od jakich odchodzą te cieńsze, które przebiegają poprzecznie. Niektóre z głównych prętów muszą zostać odgięte tam, gdzie stykają się ze ścianą oraz wchodzić w wieniec stropowy. Najprościej jest zamówić gotowe pręty – przetestuj pręty: http://aner.com.pl/kategorie/prety -, które robi się według projektu, w takiej sytuacji prace żelbetowe pójdą sprawnie i nie będzie potrzeby, by poprawiać różnego rodzaju błędów w trakcie montażu.

Sprawdź też –

schody żelbetonowe
Autor: Steve Snodgrass
Źródło: http://www.flickr.com/photos/stevensnodgrass/2450012754/sizes/l/

Innym typem jest strop gęstożebrowy. Nie wymaga on całkowitego deskowania, jak to miało miejsce powyżej. Można belki od stropu wesprzeć. Służą do tego przykładowo stojaki szalunkowe. Jak belki są ułożone, podpory musimy wypoziomować. Następnie układane są pustaki stropowe, a w następnej kolejności robi się zbrojenie. Tego typu pręty – dobra oferta prętów zbrojeniowych – umieszczone prostopadle do belek powodują, iż możliwe przygięcie stropu jest minimalne. Chroni ono też przed powstawaniem rys na stropie. Wykonany wieniec możemy odeskować, tego typu konstrukcja jest następnie zabetonowana. Nim to jednak się stanie, to trzeba dobrze wszystko polać wodą, by pustaki nie odciągały wody z betonu. Gdy na takich pustakach ułoży się łaty drewniane, to zacząć można betonowanie.

Do zrobienia stropu można też zastosować płyty kanałowe. Mowa o stropie z płyt prefabrykowanych. Ściany nośne wyrównuje się mocną zaprawą. Przygotowane płyty przenoszone są od razu z ciężarówki na docelowe miejsce, gdzie już nałożona jest rzadka zaprawa. Szczeliny zakleja się betonem, a następnie można ułożyć zbrojenie wieńca oraz zalać go także betonem. To jedynie wybrane konstrukcje, natomiast są one dość popularne. Jak widzimy taka budowa, to sporo czasu, pracy i potrzebnej specjalistycznej wiedzy, z tego powodu jest to czynność, którą warto zostawić fachowcom. Zajmą się oni całą budową, jak również innymi sprawami, takimi jak np. elektromontaż instalacji – tu. Są to czynności, jakie nie sposób jest wykonać bez odpowiedniego sprzętu i przeszkolenia.