Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Tradycyjna dachówka, pokrycie bitumiczne względnie blachodachówka? Na dachu można też położyć papę czy widywaną niegdyś na wsiach strzechę.
Jaki dach, takie pokrycie.

izokliny

Autor: daryl_mitchell
Źródło: http://www.flickr.com
Tą wytyczną powinniśmy kierować się przy wyborze surowca na pokrycie dachu. Istotny będzie kształt dachu oraz konstrukcja więźby. Kiedy zastanawiamy się nad materiałem na pokrycie dachu w trakcie projektowania budynku, nasz wybór nie będzie niczym ograniczony. Poniektóre surowce nadają się lepiej na spadziste dachy aniżeli na płaskie, zaś dla niektórych musimy opracować solidniejszą konstrukcję więźby dachowej. Jeżeli zaś przeprowadzamy remont dawnego pokrycia bez wymiany czy też wzmacniania więźby , będziemy ograniczeni konstrukcyjnymi warunkami, które często nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów.

Dachówki bitumiczne ułożone na dachu przywodzą na myśl płaskie dach – zalecamy tą stronę -ówki tradycyjne, są jednak od nich sporo lżejsze, zaś pokrycie z nich jest o wiele łatwiejsze do ułożenia. Dachówki bitumiczne, zwane również gontami bitumicznymi, są mięciutkie, łatwo je naginać jak też przycinać, możemy je zatem układać na nadzwyczaj skomplikowanych, łamanych dachach o różnym nachyleniu. Papa . Kryje się nią w większości wypadków dachy płaskie. Stosuje się ją też jako izolację przeciwwilgociową dachów zielonych oraz do wstępnego krycia dachów spadzistych. Są papy wierzchniego krycia oraz podkładowe. Trójkątne izokliny wykorzystywane są w narożnikach budowli przed montażem papy termozgrzewalnej.

Do pokrywania dachów można także wykorzystać blachy o różnie profilowanej powierzchni: płaskie albo dachówkowe. Blachy sprzedawane bywają w arkuszach bądź taśmach.