Jakie wyróżniamy typy bram do garażu? Jakie posiadają cechy? Która z nich jest dobra do naszego garażu?

Zastanawiasz się, jak dobrać bramę garażową. Nie zapominaj o kolejności. Po pierwsze sprawdź w projekcie, jaki rozmiar bramy garażowej jest potrzebny. Kiedy już to sprawdzisz, następnie pomyśl o rodzaju bramy. Do wyboru masz szereg możliwości.

Bramy garażowe

Autor: Normstahl
Źródło: Normstahl
Pierwszy typ to bramy rozwieralne. Mogą zostać zamontowane przed otworem albo w otworze, najczęściej jednakowoż montuje się je niezbyt głęboko u wylotu, żeby były zlicowane ze ścianą obok. Tego rodzaju bramy są robione z drewna. Są ciężkie, wymagają więc mocnej konstrukcji. Rama ościeżnicy może mieć nawet 4-5 centymetrów szerokości. Tego rodzaju bramy można otwierać przy pomocy napędu w postaci tak zwanych ramion, które poruszaj skrzydłami. Kolejny typ to bramy uchylne, które są montowane w otworze albo za nim, to znaczy wewnątrz garaży. Są dosyć lekkie, to płaty blachy trapezowej z konstrukcją nośną.

Mają próg o wysokości około trzech centymetrów, tak więc przed zamontowaniem bramy musimy wykonać wylewkę w garażu. bramy segmentowe możemy instalować także w wylocie lub za nim. Spora ilość wytwórców w mniejszych bramach zakłada sprężyny naciągowe, jednak do bram sporych oraz ciężkich polecane są skrętne. Niektórzy jednak stosują tylko ten drugi rodzaj. Dla sprężyn naciągowych ściana ponad otworem musi mieć minimalną wysokość siedemnastu centymetrów.

Tego typu sprężyny mogą być umocowane w kilku pozycjach, jest to zależne od ilości dostępnej przestrzeni pod sufitem. Bramy segmentowe są również w wersji bocznej, czyli są otwierane na bok. To niestety bardziej kosztowne rozwiązanie, jednak wygodne, ponieważ taka brama będzie mogła pełnić funkcję drzwi. W takiej bramie prowadnice lokowane są na ścianie nad otworem oraz z boku bramy oraz w podłodze – sprawdź.

Jeszcze jeden typ – bramy rolowane, tzw. roletowe montuje się wewnątrz garażu, za otworem. Można też umieścić ją w otworze, ale musiałby on być dosyć wysoki, gdyż znaczną część światła przejazdu zajęłaby kaseta. ten rodzaj bramy zamocowany jest przed otworem. To czasami jedyne wyjście, kiedy nie masz widoków na to, aby zastosować inną. Płaszcz bramy jest zwijany do kasety z wałkiem w środku albo na nieosłonięty wałek. Rozmiar takiej kasety zależy od wysokości bramy, to oznacza, im wyższa brama, tym więcej roletek musi schować się w bębnie. Najlepiej tego typu bramę zamówić u autoryzowanego wytwórcy jak bramy Warszawa.