Jakie kafelki wybrać na balkon? Czym powinny się odznaczać, jakie cechy muszą spełniać, żeby były wytrzymałe?

Chcemy położyć płytki na tarasie. Oglądamy więc różnorakie wzory a przy tym mamy nadzieję, że kupimy te najbardziej właściwe. Na co właściwie trzeba zwrócić uwagę? Z pewnością sam wygląd kafelek to za mało. Płytki na taras powinny być niezwykle wytrzymałe, to znaczy mrozo- oaz wodoodporne. Jakie dodatkowo powinny one być?

kafelki na ścianie

Autor: Gres Catalan
Źródło: Coram Poland
Przed kupnem płytek, na przykład płytki sklep internetowy powinniśmy sprawdzić dostępne fasony oraz ceny. Gdy już wybraliśmy płytki w następnej kolejności musimy się dobrze przygotować. Odpowiednie przygotowanie podłoża, gdzie będą ułożone kafelki, to zupełna podstawa, bez tych zabiegów nie powinniśmy zaczynać. Powierzchnie muszą być oczyszczone, na nich nie może być plam, tłuszczu oraz różnego rodzaju zanieczyszczeń. Takie podłoże na pewno powinno być równe, nie mogą się tam znaleźć żadne spękania lub zniekształcenia. W przypadku sporej chłonności podłoża zaleca się położenie warstwy gruntującej. Jak powierzchnia nie ma spadku, powinniśmy przygotować tak zwaną warstwę spadkową.

Koniecznie musimy również pamiętać o dylatacjach – brzegowych i strefowych. Brzegowe to takie występujące na krawędziach powierzchni, stykające się ze ścianą. W linię przebiegu krawędzi dylatacyjnych, w część izolacji trzeba wkleić taśmę ,która będzie uszczelniać. Strefowe dylatacje dobrze jest robić przy dużych powierzchniowo tarasach. Powinny one tworzyć pola o powierzchni nie większej niż 3 na 3 metry kwadratowe. Fragmenty podłoża określone przez dylatacje powinny zawierać w kształcie prostokątów ze stosunkiem boków od 1:1 do 1:2.

Zainteresował Cię ten wpis? Zapraszamy Cię więc jeszcze dalej – do naszej nowej strony. Tam oczekują na Ciebie inne teksty.

Niezwykle istotna jest także ochrona przed wilgocią, może to być dopasowana do płytek elastyczna masa uszczelniająca. Pomyślmy też o właściwej zaprawie klejowej. Warto wiedzieć, że dobra zaprawa klejowa przeznaczona do glazury powinna być rozprowadzona taką metodą, aby zagwarantować sto procent powierzchni styku.

Generalnie to grubość kleju musi się zgadzać z wytycznymi producenta. A które fugi wybrać? Producenci płytek radzą zrobienie fug o minimalnej szerokości 5 milimetrów. Przed rozpoczęciem prac trzeba sprawdzić, czy fuga nie zostawia zabrudzeń na płytce. Fugowanie natomiast powinniśmy rozpocząć po dokładnym związaniu zaprawy klejowej. W przypadku szczelin dylatacyjnych i narożników, dobrze jest użyć sznurów dylatacyjnych w połączeniu z masami trwale plastycznymi stworzonymi do tego celu.