Jakie istnieją typy gwintów oraz jak się je wykonuje?

Wybór wiertła jest sprawą wielu kłopotów. Zrobienie otworu pod dany gwint wymaga wielkiej staranności. Żeby para gwintów spełniała swe zadanie, to wymagane jest ich niezwykle dokładne dopasowanie.
Oznacza to, że podczas tworzenia gwintów konieczne jest bardzo precyzyjne utrzymanie średnicy otworu oraz typu organizowanych nacięć.

gwinty

Źródło: pixabay.com
Jest to podstawowy wyznacznik niezwykle pieczołowicie wybranego wiertła do wykonania danego otworu do gwintowania. Gwint jest śrubowym nacięciem tworzonym w otworze surowca lub na jego zewnętrznej powierzchni. Para gwintów umożliwia niezwykle odporne połączenie w wyniku ruchu obrotowego z kompatybilnym odpowiednikiem.

W prezentowanym na tej stronie tekście przeczytasz zajmujące informacje, jednak zobacz również, co znajdziesz w najświeższym wpisie (https://infinitex.pl/kompensatory-tkaninowe/). Bez wahania zwyczajnie go kliknij!

Gwinty mają niezwykle dużo form, w zależności od konkretnego przeznaczenia czy też od kształtu, a poza wewnętrznym oraz zewnętrznym wyróżnia się również gwinty grubozwojowe i drobnozwojowe, metryczne, przyprostokątne, okrągłe i dużo innych. Średnica wiertła musi być mniejsza, niż wykonywanego gwintu.

firma budowlana

Źródło: flickr.com
Tego typu różnicę określa odpowiednia tabela, która wskazuje, jaki rozmiar wiertła jest wymagany przy wykonywaniu gwintu o oznaczeniu M1, M3 lub G1/16. Różnica średnicy wiertła jest także zależna od typu wykonywanego gwintu: metrycznego normalnego, gwintu metrycznego drobnozwojowego albo od gwintu rurowego. Każdemu oznaczeniu rozmiarów gwintu powinien odpowiadać konkretny rozmiar wiertła. Przed rozpoczęciem wiercenia otworu trzeba także zakładać, że przy wierceniu ręcznym tego typu wiertło rozbije otwór w zależności od warunków i od sprawności ręki wykonawcy, choć może to być 0,05 do nawet 0,5 mm.

O ile korzystanie z tabeli do wyboru wiertła do gwintowania może być łatwe, to sama Technika obliczania już nie w każdym przypadku. Przykładowo jeżeli chcielibyśmy wykonać gwint o rozmiarze 10, to trzeba pamiętać o tym, że gwint zwykły metryczny typu M10 ma tzw. skok P-1,5mm, więc powinniśmy skorzystać z odpowiedniego wzoru.