Jakie istnieją rodzaje bram oraz od czego jest zależny ich wybór?

Każdy posiadacz budynku jednorodzinnego pragnie ogrodzić swą nieruchomość. Niezwykle ważną częścią takiej inwestycji jest właściwa brama. Inwestor ma do wyboru kilka różnorodnych typów bram, które stosuje się zależnie od gustu, przeznaczonego na to funduszu lub indywidualnych upodobań.
Istnieją zatem bramy przesuwne, jedno- albo dwuskrzydłowe czy rozwieralne.

bramy

Autor: Hugh Llewelyn
Źródło: http://www.flickr.com
Żeby brama była prawidłowo stworzona, trzeba uprzednio dowiedzieć się, jakie są minimalne wymogi dotyczące bram. Chodzi tu o minimalną szerokość wjazdu. Po otwarciu powinna ona liczyć 2,4 m. Taka ilość miejsca jest potrzebna, aby samochód pasażerski był w stanie bezproblemowo wjechać na obszar nieruchomości. Trzeba tutaj mieć świadomość, że czasami na teren posesji wjeżdżają samochody transportowe i ciężarowe. Wóz asenizacyjny, dostawczy ze marketu meblowego, ze sprzętem AGD, cysterna z gazem albo pojazd ciężarowy z drewnem do kominka.
Wiertarko wkrętarka akumulatorowa GSR Mx2Drive

Autor: Bosch
Źródło: Bosch
Tego typu pojazdy posiadają ponad 2,5 m szerokości, więc aby były w stanie bezpiecznie wjechać na obszar działki, brama powinna mieć przynajmniej 3m szerokości. Poza tym niezwykle istotna jest także odległość między bramą wjazdową a oddaloną krawędzią szosy, która wyznacza łuk obrotu samochodu.

Zainteresował Cię ten materiał? Wejdź na pełny raport, a odkryjesz więcej informacji na omawiany temat, które z pewnością Cię zaciekawią.

W wypadku tych osobowych jest to 5-6 metra, z kolei dla aut dostawczych 6-7m. Jeśli miejsca jest dość niewiele, warto zastanowić się nad przesunięciem bramy w głąb działki o ok. półtora metra od ogrodzenia. Jeżeli chodzi o Wybór określonego rodzaju bramy, to jest on zależny oczywiście od wymagań, upodobań lub budżetu.

Należałoby brać pod uwagę fakt, ile miejsca jest dostępnego na podjeździe. Jeżeli miejsca jest niewiele, należy się zastanowić, czy brama przesuwna nie mogłaby być korzystnym rozwiązaniem.