Jakie formalności musimy załatwić przed rozpoczęciem budowy domu?

Na pewno wielu osobom marzy się własny jednorodzinny dom. Kojarzy nam się między innymi z wygodą, dostępem do swojego ogrodu, możliwością przesiadywania na dworze kiedy tylko mamy chęć. Czy jednak dobrze jest pochopnie decydować pod wpływem pozytywnych wizji i emocji. Warto dowiedzieć się jak wyglądają etapy takiego procesu oraz jakie formalności należy załatwić, by wiedzieć co nas czeka. Kupno działki oraz decyzja o lokalizacji to dopiero początek ważnych decyzji. Trzeba brać pod uwagę to, jakie są plany rozwoju takiej okolicy jak i jakie udogodnienia dostępne są na miejscu, chodzi o markety, przedszkola, dobrą komunikację miejską.

projekt nowoczesnego domu

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com
Następną rzeczą będzie wypis z planu zagospodarowania przestrzeni lub decyzja o warunkach zabudowy. Po tego typu dokumenty trzeba udać się do Urzędu Gminy. Później trzeba będzie sprawdzić takie rzeczy jak możliwości przyłączenia gazowego, energetycznego czy wodno-kanalizacyjnego. Trzeba udać się przydomowe oczyszczalnie ścieków odpowiednich zakładów z prośbą o wydanie warunków technicznych tego typu złączy. Wydawać by się mogło, iż to już sporo, ale to jeszcze nie wszystko, ponieważ będą konieczne jeszcze dokumenty od zarządu dróg, na jakich będzie decyzja o możliwości połączenia naszego gruntu z najbliższą z drogą, tak abyśmy mieli możliwość wyjazdu.

Prócz tego potrzebujemy jeszcze wyrys działki z mapy ewidencji gruntów czy wypis z rejestru gruntów. Następny krok to projekt, natomiast zanim się na coś zdecydujemy należy udać się do geodety, w celu uzyskania wszelkich informacji odnośnie naszej działki. To pomoże przy późniejszym projekcie. Teraz przychodzi czas gdy musimy zastanowić się nad projektem domu. Mamy do dyspozycji gotowe projekty domów jednorodzinnych, jakie architekt będzie musiał zaadaptować do naszej konkretnej działki, albo też całkowicie nowy projekt, jaki rzecz jasna jest bardziej kosztowny – przykłady gotowych projektów domów jednorodzinnych. Jak wiadomo, wykonanie od podstaw projektu jest czasochłonne dlatego należy się tu liczyć ze sporymi kosztami.

Warto popytać pośród ludzi, którzy niedawno postawili własne domy o dobre projekty domów. Najczęściej dopiero po jakimś czasie użytkowania widać wszystkie wady oraz zalety. Na koniec należy wiedzieć, iż od 2015 roku pozwolenie na wybudowanie domu nie jest potrzebne. Wystarczające będzie zgłoszenie, jakie w dużym stopniu ułatwi całą procedurę. Jeśli w ciągu miesiąca starosta nie wniesie sprzeciwu, możemy rozpocząć budowę domu, w tym momencie przed nami jeszcze mnóstwo pracy. Warto zatem zastanowić się dobrze czy jesteśmy na coś takiego gotowi.