Jakie elementy należy zbroić za pomocą prętów zbrojeniowych?

Podczas konstrukcji domu w wielu miejscach wykorzystywane są pręty zbrojeniowe. Doskonale wzmacniają one takie elementy jak płyty czy belki. W wypadku budynków murowanych, z betonu zbrojeniowego są ponadto nadproża okienne oraz przykładowo wieńce stropowe.

Budynek w stylu Art decor

Autor: Ed
Źródło: http://www.flickr.com
W projekcie domu (na rysunkach albo w kosztorysie) wliczone muszą być informacje dotyczące m.in. prętów zbrojeniowych. Tyczą się one zwłaszcza klasy stali, z której muszą być one wykonane. Jest tam również informacja dotycząca ich kształtu oraz wielkości. Wszystkie dane podane przez konstruktora nie powinny być zmieniane ani przez wykonawców, ani przez samego inwestora. Beton zbrojeniowy, czyli żelbet, wykorzystywany jest do budowania albo całych konstrukcji, albo jedynie ich fragmentów. Jest to na tyle popularne wyjście, że jest wykorzystane w niemalże jakimkolwiek domu wolnostojącym.
dom jednorodzinny

Autor: FRESH PR
Źródło: FRESH PR
Z żelbetu wykonywane są fundamenty, płyty fundamentowe czy też stropy. Co ciekawe, taki materiał wykorzystuje się również w przypadku budynków z drewna. Co poniektóre z nich posiadają również żelbetowe ściany fundamentowe. Nawet jeśli budynek jest wybudowany z np. cegieł czy betonu komórkowego, to i tak w najwyższym stopniu narażone na duże obciążenia części konstrukcyjne są najczęściej wzmocnione przy pomocy żelbetu. Wykonane z niego często są także schody czy też tarasy. Ważne, aby do produkcji żelbetu nie wykorzystywać prętów, które są skorodowane albo – https://money.pl/rejestr-firm/nip/772-21-69-189/kod-pocztowy/98-355/ – zatłuszczone. Poza tym pręty – atrakcyjna oferta prętów zbrojeniowych – muszą być zabezpieczone przez beton przed działaniem ognia w przypadku pożaru.

Co więcej, umieszczone w żelbecie pręty nie mogą być w nim ułożone zbyt ciasno. Najwłaściwiej taką robotę oddać brygadzie budowlanej. Oni zrobią wszystko szybko oraz najlepiej.