Jakie dostępne są typy szkła? Co można robić z tego materiału? W jaki sposób właściwie powstaje szkło?

Surowcem do produkcji tradycyjnego szkła jest piasek kwarcowy, jak również kilka innych dodatków, jak węglan sodu lub węglan wapnia. Surowce są mieszane, topione w piecu przy temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza. Później są formowane w wyroby przed całkowitym zastygnięciem. Naturalne szkło, To znaczy obsydian, używano jako broń w Ameryce, natomiast produkcja szkła jest już znana od bardzo długiego czasu – od mniej więcej pięciu tysięcy lat.

Szklany stolik na taras

Autor: Emilio Labrador
Źródło: http://www.flickr.com
Mamy dużo rodzajów szkła. Bardziej znane jest rzecz jasna szkło na okna. Jest to szkło płaskie, produkowane bardzo często metodą float. Inną dobrze rozpoznawalną jest metoda szkła ciągnionego. Tą natomiast metodą szkło jest produkowanie już niezmiernie rzadko. Szkło float jest wytwarzane w przedziale grubości od 2 do 19 milimetrów. Szkło jakie stosuje się w budownictwie kupić można normalnie w grubościach od 3 do 12 milimetrów. Przepuszczalność promieni świetlnych jest zależna od grubości oraz ilości tlenku żelaza wewnątrz masy szklanej. Szkło, które ma małą ilość tlenku żelaza określane jest jako szkło odbarwiane.

Takie szkło jest doskonałe również jako witryna szklana. Kolejne rodzaje to szkło płaskie walcowane, które jest bardzo często robione jako szkło do ornamentacji, o grubości od 3 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zbrojone, jak sama nazwa mówi, to takie, jakie ma wtopioną metalową siatkę zbrojeniową, produkowane w taflach o grubości od 5 do 8 milimetrów. Szkło płaskie zabarwione w składzie jest bardzo ciekawe, gdyż podczas wytopu szkła dodawane są składniki, które powodują zabarwienie masy szklanej na pożądany kolor. Bardzo często są to metale ciężkie. Dostępne są też szyby zespolone, czyli zestaw szyb złożonych z dwóch, trzech, jak również większej ilości pojedynczych szyb, jakie są przedzielone ramką dystansową.

Robi się je z dwustopniowym uszczelnieniem miejsca styku. To są te bardziej rozpoznawalne rodzaje szkła, ale jak wiadomo z tego materiały wytwarza się ogromną ilość rzeczy, szczególnie do mieszkania albo też restauracji, jak na przykład daszki szklane. Aby poznać ogromną ofertę tego typu produktów powinniśmy udać się do specjalistycznego sklepu, dajmy na to stoliki szklane Wrocław. Szklane przedmioty na pewno wzbogacą wystrój naszego mieszkania. Dodadzą mu ciekawego klimatu i miłej atmosfery. (Polecamy szkło Wrocław) Spróbujmy sami poeksperymentować z tak powszechnie dostępnym surowcem.