Jaki projekt architektoniczny wybrać?

Stawianie domu to cel wielu osób. Niestety wiąże się z tym dość duże zaangażowanie finansowe, jakie wymusza na nas szukanie oszczędności na wielu polach. Jednym z najskuteczniejszych sposobów na oszczędności już na starcie naszego przedsięwzięcia będzie projekt architektoniczny. Możemy bowiem zdecydować się na projekt gotowy bądź zamówić go u architekta. Jedna i druga metoda ma swoje plusy i minusy, więc winniśmy je znać, nim podejmiemy ostateczną decyzję.

Stawiając na projekt z katalogu możemy liczyć przede wszystkim na konkurencyjną cenę. Na ogół za projekt zapłacimy około dwóch tysięcy złotych. Nie będziemy ponadto musieli czekać, gdyż dostaniemy projekt niemalże od ręki. Niestety tego samego nie możemy powiedzieć o projektach tworzonych na zamówienie. Kolejnym ważnym czynnikiem jest fakt, iż przed wyborem będziemy mogli zobaczyć, jak nasz przyszły dom (nowoczesne projekty domów) prezentuje się w rzeczywistości. Na przeróżnego rodzaju forach dyskusyjnych odnaleźć można bowiem fotorelacje z budowy lub zdjęcia przedstawiające zrealizowany już projekt domu (dism.pl). Plusem korzystania z tego typu forów jest także możliwość wdrożenia ewentualnych poprawek jeszcze na etapie budowy. Często bowiem na takich stronach publikowane są opinie na temat wad konkretnych projektów i pomysły ich wyeliminowania. Winniśmy się z nimi zaznajomić.

plan mieszkania

Autor: Mikhail Golub
Źródło: http://www.flickr.com

Jak możemy przypuszczać projekt domu, który przygotuje dla nas architekt, będzie zdecydowanie droższy, jednak w stu procentach dostosowany do naszych wymagań – porównaj . Będziemy bowiem w stanie na wszystkich etapach zgłaszać swoje uwagi i wdrażać poprawki. Niestety wiąże się to także z koniecznością stosunkowo długotrwałego oczekiwania na rezultat końcowy. Ażeby efekt finalny był jak najbardziej zadowalający, musimy przede wszystkim wybrać dobre biuro. Na nieszczęście nie wszystkie biura architektoniczne są godne rekomendacji. Winniśmy zatem korzystać z poleceń naszych znajomych bądź internautów. Z odnalezieniem takich wskazówek raczej nie będziemy mieć poważniejszych problemów, bo jest ich w sieci sporo.

Może Cię też zainteresować: