Jak wyselekcjonować właściwy projekt budynku?

Po wybraniu działki należy zastanowić się nad projektem budynku. Należy sprecyzować parametry budynku, a dodatkowo rozplanować poszczególne pomieszczenia.
Rozmiar domku jest wypadkową potrzeb jak też możliwości inwestora.

malowanie

Autor: Dekoral
Źródło: Dekoral
Większa nawierzchnia – (nawierzchnia żwirowa) to więcej przestrzeni do wykorzystania, lecz również wyższe koszta . Istotne jest, aby planując powierzchnię budynku przemyśleć, czy na przyszłość nie szykuje się zwiększenie rodziny. osoby, jakie przewidują pracować w domu, muszą pomyśleć o autonomicznym wnętrzu, jakie będzie spełniać funkcję gabinetu. Kiedy będą w nim goszczeni interesanci, najlepiej umieścić je w pobliżu wejścia. W naszym państwie najogromniejszym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne projekty małych domów. Są to projekty budynków z poddaszem użytkowym, względnie parterowych. Te drugie buduje się łatwiej, albowiem odchodzi nieodzowność wykonania mocnego sklepienia jak też schodów. Atutem budynków parterowych jest również wygoda eksploatacji – w pozbawionym schodów budynku łatwiej się poruszać, zwłaszcza osobom niepełnosprawnym. I nie musimy martwić się, że przemieszczające się między piętrami maluchy spadną z ogromnej wysokości. Minusem tego typu domów jest względnie duża nawierzchnia – (tartan) posadzki na gruncie, większe fundamenty a także spora nawierzchnia dachu.

Kłopotem jest również duża nawierzchnia zabudowy, dlatego wielu inwestorów, zwłaszcza posiadaczy małych działek, decyduje się na opcję z użytkowym poddaszem lub piętrowy.
W przypadku domków wielokondygnacyjnych, istotną kwestią jest zaplanowanie położenia schodków. Tradycyjnie lokuje się je w odseparowanej klatce schodowej.