Jak wykonuje się termoizolację przy pomocy pianki?

Do wykonywania osłony cieplnej domów w ostatnim czasie coraz częściej robi się termoizolację przy pomocy pianki poliuretanowej. Oto czym się cechuje ta konkurencyjna dla waty szklanej oraz styropianu metoda.

izolacja z pianki
Najważniejsze jest to, że za pomocą takiej pianki można izolować różnorodnego rodzaju elementy od dachu aż do piwnic. Nie należy jednak skrupulatnie układać grubych płyt i martwić się o sposób uszczelnienia różnych niełatwych przy dostępie miejsc. Taka izolacja z pianki kładziona jest metodą natryskową, więc nie posiada konieczności składowania na terenie budowy jakichkolwiek płyt. Jest ona produkowana już na docelowym miejscu oraz nakładana specjalnym agregatem. Jest to zatem zdecydowanie szybsza i bardziej dokładna metoda niż standardowy styropian albo wełna. Przykładowo do ocieplenia poddasza o powierzchni 100m2 wymagane jest jedynie parę godzin pracy. Ze względu na duży stopień skomplikowania związany z samym przyszykowaniem takiego materiału, czynności takiej nie moglibyśmy przeprowadzić sami, więc konieczne jest zatrudnienie do takiego celu fachowców.
Są różne rodzaje pianki: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa. Według normy PN-EN 13501-1, pianka poliuretanowa posiada klasę E, zatem jest uznawana za produkt palny, ale samogasnący. Należałoby dodać, że identyczną klasę ma także styropian. Pod tym względem o wiele lepszym materiałem jest wełna mineralna, ponieważ posiada klasę A1 albo A2.

Jeżeli ciekawi Cię ciąg dalszy (http://www.schweitzerpolska.pl/) naszego tematu zapraszamy do następnego artykułu, który znajduje się pod tym linkiem. W nim odejdą wszelkie Twe niepewności.

W wypadku izolacji z pianki należy więc zastosować dodatkowe zabezpieczenia za pomocą np. płyt kartonowo-gipsowych.

Niestety oba typy pianki są stosunkowo mało odporne na oddziaływanie promieni UV, dlatego też trzeba chronić je przed promieniami słońca. Ponadto pianka zamkniętokomórkowa musi być nakładana jedynie na podłoże suche.