Jak wiele obecnie kosztuje budowa domu?

Nowe wymagania dotyczące energooszczędności domków podniosły koszty budowy domów. Wygląda na to, że kolejne lata będą oznaczały dla indywidualnych inwestorów jeszcze większe sumpty.
Całość za sprawą nowych rozporządzeń dotyczących energooszczędności domków.

To konsekwencje zarządzenia ministra infrastruktury dążącego do hamowania emisji dwutlenku węgla do powietrza. Jednym ze sposobów walki z owym zjawiskiem będzie wznoszenie domków wyposażonych w bardziej ekologiczne mechanizmy grzewcze. Wiążące projektantów przepisy definiują jaki pułap tak zwanego wskaźnika Ep (zużycia pierwotnej energii) powinien osiągać nowo budowany obiekt mieszkaniowy. Przy inwestycjach wykonywanych w 2018 roku Ep powinien równać się 95, docelowo, w roku 2021, powinien zejść do poziomu 70.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, doczytaj tu (https://sklephypo.pl/32-odzelaziacze-wody) treści opublikowane na następnej stronie – tam mamy na Ciebie specjalne wątki.

Jeśli chodzi o ceny surowców budowlanych, w ostatnim roku dość mocno poszybowały w górę. Chodzi o ceny kluczowych materiałów, takich jak dla przykładu zaprawy tynkarskie.

Muzykanci, zespół muzyczny

Autor: tanyaboza
Źródło: http://www.flickr.com

Co niniejsze regulacje oznaczają dla stawiających domy? W bardzo wielu wypadkach w nowo powstających budynkach trzeba będzie zastosować tzw. solary do ogrzewania wody bądź zastosować kocioł na biomasę zamiast kotła gazowego. Zmiana mediów grzewczych to wyłącznie jeden ze sposobów dopasowania projektów do nowych warunków technologicznych. Zaostrzeniu uległy także współczynniki dotyczące izolacyjności cieplnej przegród. Te wszystkie zmiany wymuszają projektowanie domków w wyższym stopniu energooszczędnych niż niegdyś.

Nie starczy więc już na przykład styropian ( www.styro-papa.pl/pl/styropapa-spadkowa-megastyro/ ) o grubości 10 cm, musimy zaprojektować taki o szerokości piętnastu centymetrów. To, mimo iż w niedużym stopniu, podwyższa koszt budowy domu.