Jak tanio zbudować domek?

Jedne z pierwszych wątpliwości, jakie pojawiają się w toku planowania budowy domu, tyczą się kosztów. Czy stać nas na budowę budynku? Czy wydamy na nią o wiele więcej aniżeli na zakup mieszkania? W jaki sposób zaplanować budowę, ażeby obniżyć jej koszta?

zakupy

Autor: jasonwoodhead23
Źródło: http://www.flickr.com
dom

Autor: http://sxc.hu
Źródło: http://sxc.hu

Od odpowiedzi na dwie pierwsze kwestie nierzadko zależy decyzja o budowie domu. Trzecie towarzyszy inwestorom poprzez cały czas jej trwania. budowa domu to dla wielu rodzin jedno z najogromniejszych przedsięwzięć w życiu. Wyzwanie wydaje się tym bardziej skomplikowane, im mniejszym doświadczeniem budowlanym rozporządzają inwestorzy. Budowa (poznaj co sprzedaje witryna eogniwa.pl) budynku z reguły wiąże się z wieloletnim kredytowym obciążeniem. Nic zatem zdumiewającego, że osoby, jakie podchodzą do budowy domu, dążą do optymalizacji jej sumptów. By oszczędnie pobudować dom, stosowne przygotowania powinniśmy zacząć na długo przed wbiciem pierwszej łopaty na naszej parceli.
półki w szafie

Autor: Pete
Źródło: http://www.flickr.com
Optymalizacja wydatków budowy zaczyna się już w trakcie wybierania parceli a także projektu domu. Każdy następny krok powinniśmy planować równie starannie, najlepiej z kosztorysem w dłoniach. Przy czym dążenie do obniżki kosztów budowy dla niedoświadczonych inwestorów okazać się może pułapką. Dom (następna strona) powinien być nie wyłącznie tani w budowie, lecz też funkcjonalny i solidny, a również tani w utrzymaniu. Zdążając do obniżenia kosztów jego budowy, łatwo o omyłki, które zniweczą cały plan.

W rezultacie dom okaże się mało funkcjonalny, będzie wymagać mnogich remontów, natomiast jego eksploatacja będzie znacznie droższa, niż było to zakładane. W obniżaniu kosztów budowy musimy więc zachować rozsądek, nie szczędzić kosztem jakości jak też nie podejmować ważkich decyzji bez porozumienia z fachowcami.