
Nie możemy zezwolić na to, byś nie poznał wszystkich szczegółów na ten temat. Zapraszamy więc do nowego wpisu. Tam oczekuje na Ciebie ciekawostka (https://www.graulaw.eu/pl/uslugi/windykacja-naleznosci/niemcy/).
Możesz dajmy na to rozliczyć się na zasadach ogólnych. Rozliczamy się wtedy według skali podatkowej, 18 lub 32% dochodu, jeśli dodajemy przychody z najmu do reszty z innych źródeł. Dla kogo i w jakiej sytuacji jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, gdy dużo zainwestujemy w najmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), ponieważ wydatki tego rodzaju możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć dochód. Jak zdecydujemy się na ryczał, to powinniśmy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o dokonaniu wyboru takiej formy podatkowej.
Pismo przedkładamy naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, ale nie później aniżeli 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca będącego po czasie, gdy otrzymaliśmy pierwszy dochód z najmu. Można też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy przychód mieliśmy w grudniu. Nie spóźniajmy się, bo w innym wypadku spowoduje to pozbawienie przez nas możliwości wyboru oraz przymus rozliczania się według skali. Jeśli się spóźnimy, to na tą formę podatku będzie można przejść dopiero w następnym roku. Co istotne, przedłożone w danym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat kolejnych.

Może to być także data pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku początku najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca będącego po tym, gdy otrzymano pierwszy w roku przychód z najmu. Co ważne, tego typu pismo będzie ważne tylko w aktualnym roku podatkowym, tak więc w następnym musimy je ponowić. Najlepiej obliczać jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (DamDom.pl – strona ze wzorami umów najmu).