Jak rozliczać się za wynajęcie mieszkania? Dowiedz się jakie posiadasz możliwości i o czym powinieneś wiedzieć?

Wynajmujesz swoje lokum i chcesz to robić przestrzegając prawa? W takim razie musisz podpisać umowę z osobą która będzie w nim mieszkać, a później odprowadzić z tej kwoty odpowiedni podatek. Czy wiesz jak to zrobić? Czy wiesz jakie masz możliwości?

Mieszkanie do wynajęcia

Autor: Arto Brick
Źródło: http://www.flickr.com
Jest sporo możliwości rozliczenia podatku za najem (przeczytaj więcej na stronie www).

Nie możemy zezwolić na to, byś nie poznał wszystkich szczegółów na ten temat. Zapraszamy więc do nowego wpisu. Tam oczekuje na Ciebie ciekawostka (https://www.graulaw.eu/pl/uslugi/windykacja-naleznosci/niemcy/).

Możesz dajmy na to rozliczyć się na zasadach ogólnych. Rozliczamy się wtedy według skali podatkowej, 18 lub 32% dochodu, jeśli dodajemy przychody z najmu do reszty z innych źródeł. Dla kogo i w jakiej sytuacji jest to opłacalne? Przykładowo wtedy, gdy dużo zainwestujemy w najmowany lokal (przeprowadzony wcześniej remont), ponieważ wydatki tego rodzaju możemy wliczyć w koszty, a przez to obniżyć dochód. Jak zdecydujemy się na ryczał, to powinniśmy złożyć własnoręcznie podpisane oświadczenie o dokonaniu wyboru takiej formy podatkowej.

Pismo przedkładamy naczelnikowi naszego urzędu skarbowego, ale nie później aniżeli 20 stycznia lub 20 dnia miesiąca będącego po czasie, gdy otrzymaliśmy pierwszy dochód z najmu. Można też go złożyć do końca roku, gdy pierwszy przychód mieliśmy w grudniu. Nie spóźniajmy się, bo w innym wypadku spowoduje to pozbawienie przez nas możliwości wyboru oraz przymus rozliczania się według skali. Jeśli się spóźnimy, to na tą formę podatku będzie można przejść dopiero w następnym roku. Co istotne, przedłożone w danym roku oświadczenie o chęci wyboru ryczałtu ma odniesienie także do lat kolejnych.

Wnętrze mieszkania

Autor: Karl Baron
Źródło: http://www.flickr.com
Jeśli wynajęte mieszkanie przynależy do majątku wspólnego, to mąż i żona mają prawo wyboru, czy chcą się rozliczać z podatku po równo, czy może jedno z nich w całości. Warunkiem wyboru opcji płacenia podatku tylko przez jednego z małżonków jest złożenie podania, które co istotne musi być podpisane przez oboje małżonków w urzędzie skarbowym, najpóźniej do 20 stycznia.

Może to być także data pierwszej opłaty ryczałtu w przypadku początku najmu w ciągu roku, albo 20 dnia miesiąca będącego po tym, gdy otrzymano pierwszy w roku przychód z najmu. Co ważne, tego typu pismo będzie ważne tylko w aktualnym roku podatkowym, tak więc w następnym musimy je ponowić. Najlepiej obliczać jak wysoki będzie podatek specjalnym kalkulatorem, jak podatek za wynajem kalkulator (DamDom.pl – strona ze wzorami umów najmu).