Jak prezentują się kształtowniki i gdzie się ich używa?

Kształtownik jest jednym z rodzajów wyrobu hutniczego. To element konstrukcyjny, który posiada stały poprzeczny przekrój i dużą długość. Takie części najczęściej są wytwarzane ze stali walcowanej bądź z aluminium.
Można pośród nich wyróżnić kilka rodzajów.

mieszkanie - image

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej popularne kształtowniki w poprzecznym przekroju mogą przypominać którąś z liter alfabetu. Z tego też powodu to akurat stąd wzięły się ich nazwy. Przykładowo ceownik jest produkowany jako prosty odcinek a kształt takiego elementu może przypominać literę C. Innym przykładem jest teownik, który może nadawać się do wytwarzania elementów konstrukcyjnych budowli oraz maszyn. Jego profil podobny jest do litery T. Dwuteownik to z kolei element nośny w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego przekrój poprzeczny przypomina dwie zetknięte ze sobą literki T. Jeszcze innym przykładem jest zetownik, ponieważ kształt tego kształtownika przynosi na myśl literkę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie.

Zaciekawił Cię zaprezentowany tekst? Jeżeli tak, to z pewnością usatysfakcjonuje Cię też kompleksowy wpis, który zaprezentowaliśmy w linku poniżej.

Istnieje jeszcze kątownik, którego kształt przypomina literę L. W mechanicznych strukturach i w przemyśle budowlanym wykorzystuje się także pręty metalowe o prostokątnym przekroju, określane jako płaskowniki.

Kształtowniki cechują się niezwykle dużą odpornością i są wykorzystywane w różnorodnego rodzaju gałęziach przemysłu. Doskonale nadają się do konstrukcji rusztowań, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle samochodowym stosowane są one jako łączące przyczepki elementy i samochody określane jako tiry. W kolejnictwie natomiast wykorzystuje się je jako składniki podwozi, Wyposażenie wagonów czy jako przeróżne akcesoria kolejowe. W przemyśle stoczniowym z kolei używa się kształtowników jako składników statków oraz różnych urządzeń portowych.

W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widoczne są na różnorodnych masztach telefonii komórkowej i łączności radiowej, na antenach i przekaźnikach. W energetyce natomiast kształtowniki stosuje się na słupach trakcji energetycznych.