Jak prawidłowo zamontować drzwi montowane wewnątrz?

Nawet najpiękniejsze panele położone na posadzce nigdy nie będą wyglądać wspaniale, jeśli nie będą skończone listwami przypodłogowymi. Bardzo analogicznie ta sprawa przedstawia się w przypadku drzwi.

klientów

Autor: Indeco
Źródło: Indeco
listwy wykończeniowe do drzwi

Źródło: sxc.hu
Nawet najpiękniejsze drzwi nie będą prawidłowo się przedstawiały, jeśli nie będą wykorzystane listwy wykończeniowe do drzwi. Niestety, tak jak w wielu innych wypadkach, o wyniku końcowym decydują szczegóły. Fundamentalne elementy drzwi to ościeżnica oraz skrzydło drzwiowe. Zatem pierwszym krokiem do zamknięcia danego pomieszczenia jest osadzenie ościeżnicy. Można ją zainstalować wtedy, kiedy ściany i podłogi są już dokończone. Do wyboru mamy ościeżnice stałe i ościeżnice regulowane, jednak sposób montażu jest stosunkowo podobny. Najpierw należy umieścić zawiasy, a w następnej kolejności przystąpić do składania wszystkich więźb futryny. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie kątów prostych pomiędzy belkami oraz na zamontowanie listwy progowej, która znacznie ułatwi instalację.

Oczywiście, dla posiadania porządku jedynie należy dodać, że rozstaw belek bocznych musi być identyczny na całej ich długości.

Ciekawi Cię istotna oferta sprzedaży tego typu artykułu? Zachęcamy więc do kliknięcia w ten link. W nim znajdziesz ich znacznie więcej.

Przy montażu listwy wykończeniowej do drzwi należy bardzo dokładnie postawić oraz sprawdzić poziom belki wierzchniej oraz piony belek bocznych. Kolejnym stadium jest unieruchomienie ościeżnicy oraz umieszczenie w poszczególnych narożnikach tzw. klinów drewnianych, dzięki którym uda się skorygować położenie futryny. Umieszczenie kołków rozporowych i dokręcenie śrub pozwala na założenie skrzydła drzwiowego oraz na sprawdzenie zgodności osadzenia ościeżnicy.

Jeżeli wszystko jest w porządku, należy zdjąć skrzydło drzwi, oraz włożyć rozpórki oraz wypełnić pianką montażową szczeliny pomiędzy murem a ościeżnicą. Dopiero po zupełnym wyschnięciu i utwardzeniu się pianki trzeba wyeliminować kliny, rozpórki oraz progowe listwy montażowe.