Jak poprawić bezpieczeństwo osób poruszających się pieszo na drogach?

W grupie osób, które są niezwykle mocno narażone na różnorodne zdarzenia na drodze są piesi. Zgodnie z podanymi statystycznymi w wypadkach najwięcej ginie właśnie pieszych. Spora liczba wypadków zdarza się na przejściach dla pieszych. Jak należy poprawić ich poczucie bezpieczeństwa?

wypadek na drodze

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Uczestnikami sporej grupy wypadków na ulicach naszych miast są piesi. Do potężnej liczby wypadków z udziałem pieszych dochodzi oczywiście na przejściach. Bezpieczeństwo pieszych jest dla sporej ilości władz kwestią najważniejszą. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób które poruszają się po naszych ulicach, a mimo wszystko dzieci i młodzieży już kilka lat temu wprowadzono obowiązek stosowania przez dzieci do lat piętnastu znaków odblaskowych , jeśli ruszają się one po drogach po zapadnięciu zmroku. Dzięki znaczkom odblaskowym piesi są znacznie bardziej widoczni na drodze.

Od jakiegoś czasu w wielu miejscowościach zjawiły się nowe przejścia dla pieszych, czyli aktywne przejście dla pieszych. Używane aktywne przejście dla pieszych mają za zadanie chronić pieszego jeszcze zanim odnajdzie się on na pasach – Na nadzwyczaj niebezpiecznych przejściach zamontowane jest oświetlenie, zazwyczaj typu LED, które doskonale oświetla samo przejście, jak też jego bliską okolicę. Na skutek tego piesi zbliżający się do przejścia i już na nim się znajdujący są znacznie bardziej zauważalni prze kierujących samochodem.

Odblaski na drodze, których używają osoby piesze sprawiają, że po tym jak zajdzie słońce są bardziej widoczni dla kierowców. Odblaski na drodze – skorzystaj z promocji na nawierzchnia żwirowa – www.interchemol.com.pl/produkty/nawierzchnie-poliuretanowe/na-sciezki-i-podjazdy – będą w stanie przyczyniać się do poprawienia bezpieczeństwa pieszych. Mimo, że obowiązek stosowania elementów z odblaskami został rozszerzony także na osoby dorosłe, pomimo że obowiązuje już od kilku lat, tak naprawdę na polskich drogach po zmierzchu porusza się spora liczba pieszych bez jakichkolwiek elementów odblaskowych. Każda z tych osób powinna być świadoma, że zakładając elementy odblaskowe jest widoczna przez kierującego pojazdem kierowcę ze znacznie większej odległości niż osoba, która takich elementów nie posiada. Im kierowca szybciej dostrzeże piesze, tym więcej czasu pozostaje mu na zrobienie właściwego manewru. Zwalniając prędkość może takiego pieszego bezpiecznie ominąć.