Jak odebrać wymarzone mieszkanie od developera i nie dać się oszukać?

Rzecz jasna, nie każdy z nas musi być fachowcem w zakresie budownictwa. Nim odbierzemy nasze mieszkanie do użytku, powinniśmy poprosić o pomoc kogoś, kto zajmuje się tą branżą zawodowo.

przygotowanie mieszkania od dewelopera

Autor: Pete Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Odbiór (zobacz więcej informacji) mieszkania od dewelopera powinien być obligatoryjnym postulatem umowy z wykonawcą. W porozumieniu deweloperskim wyszczególnione są punkty dotyczące obowiązkowego terminu, w którym będzie przeprowadzony odbiór mieszkania oraz sposób, w jaki wykonawca powiadomi nabywcę, że lokum jest już przygotowany do użytku. Nim jednak parafujemy akt notarialny, musimy umówić się na odbiór techniczny mieszkania od dewelopera.

Mieszkania od dewelopera – odbiór techniczny
Podczas odbioru kontrolujemy, jaki jest standard wykończenia lokum. jeżeli jest niezgodny z założeniami wcześniej zawartej umowy, mamy prawo zrezygnować z przyjęcia lokalu. Gdybyśmy pomimo to sygnowali protokół, potencjalne remonty musielibyśmy przeprowadzić na własny koszt. Odbiór mieszkania od dewelopera może toczyć się w towarzystwie profesjonalisty z zakresu budownictwa.

Możemy poprosić o wsparcie znajomą osobę albo wynająć fachową firmę. Jej pracownik będzie nam asystował podczas spotkania z deweloperem. Deweloper nie ma prawa odmówić tego przywileju. Odbiór mieszkania polega na skrupulatnym obejrzeniu wszystkich pokojów oraz sprawdzeniu ich zgodności z zawartym porozumieniem. Odbiór techniczny mieszkanimieszkania (szczegóły w serwisie https://www.archicom.pl/inwestycje-mieszkaniowe/ksiezno/)opera to szansa na wyszukanie każdego rodzaju usterek lub braków technicznych. (Przeczytaj więcej)

Obowiązkiem sprzedającego będzie darmowe ich usunięcie, przed parafowaniem aktu notarialnego z nabywcą. Jeżeli odbiór mieszkania nie wykryje żadnych nieprawidłowości, zostaje parafowany protokół odbioru. W przypadku ważnych błędów, nabywca prezentuje jednak deweloperowi ich szczegółowy spis.

mieszkania od dewelopera

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com

Warszawa – odbiory techniczne mieszkań
Dopiero po ich likwidacji dochodzi do finalizacji umowy, czyli parafowania aktu notarialnego. Znaczy to, że kupujący przejmuje od dewelopera lokal bez większych zastrzeżeń. Należy jednak pamiętać, że nawet wówczas mamy prawo domagać się naprawy błędów wykrytych już po przyjęciu lokalu.