Jak ocieplić dach, żeby było fachowo i jak najtaniej. Są na to różnorodne metody

Planujesz ocieplić poddasze? Zobacz jakie powinno być grube ocieplenie. Jakimi walorami różnią się materiały do ocieplania, przykładowo izolowanie wełną od izolacji pianką lub styropianem. Jakiego typu właściwości izolacyjne posiadają pozostałe materiały? Na co zwrócić uwagę w czasie adaptacji poddasza?

poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.
Metoda ocieplenia poddasza wiąże się dokładnie z organizacją i wielkością przestrzeni mieszkalnej, którą możemy zaadoptować pod dachem. Trzeba także zrobić oględziny stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby, ażeby sprawdzić, czy będą odpowiednie do codziennego użytkowania. Jeżeli nie ma potrzeby remontu, czeka nas tylko ocieplenie strychu. (ocieplenie poddasza pianką) W niedużej przestrzeni staniemy przed nie lada dylematem, jak wiele ocieplenia i w którym miejscu użyć. Jak się okaże, że dach jest do remontu, na przykład wymaga wymiany pokrycia, to trzeba wykorzystać tę sytuację do zastosowania termoizolacji nakrokwiowej, nie ogranicza ona przestrzeni pod dachem. Najbardziej znanym materiałem do ocieplenia jest mineralna wełna, można ją używać w matach lub płytach, które są układane pomiędzy krokwiami i pod nimi. Identycznie parametry cieplne ma polistyrem ekspandowany. Styropian (hurtownia styropianu) należy zastosować w postaci płyt rozprężnych. Najbardziej obiecujący współczynnik ma jednak folia termoizolacyjna z pianki polietylenowej. Ocieplenie poddasza pianką jest więc w najwyższym stopniu efektywne (warto sprawdzić na Stosuje się je w jednej warstwie, której grubość ma mniej więcej 1,5 centymetra, tak więc nie jest to zbytnio wydajna izolacja. Musi być połączona z innym materiałem.

remont

Autor: raymond_zoller
Należy ją ułożyć nad albo pod inną izolacją. Może tak być, iż chcemy trochę ocieplić poddasze, które wcześniej było zabudowane z wykorzystaniem znacznie gorszych materiałów izolacyjnych. Jak posiadamy mało miejsca trzeba zastosować cienką folię lub płyty PIR. Jak nie jesteś zmuszony oszczędzać na przestrzeni, trzeba wykorzystać izolacje o korzystniejszym współczynniki, będą miękkie płyty pilśniowe. Co więcej, jak adaptacja poddasza będzie już związana ze zrobieniem nowego pokrycia dachowego, możemy również ułożyć izolację do zewnątrz, po prostu na krokwiach. To sprawi, że zaoszczędzimy dosyć sporą ilość przestrzeni pod dachem. Tak obmyślony projekt na z pewnością będzie najbardziej odpowiednim wyborem, gdyż za jednym razem jesteśmy w stanie zyskać podwójnie. Warto o tym pomyśleć jeszcze przed zabraniem się do pracy.