Bardzo częstym kłopotem, który występuje w naszych mieszkaniach jest wilgoć. W pomieszczeniach wilgoć występuje w postaci niewidocznej pary wodnej, która unosi się w powietrzu.
Jeśli w naszym domu wilgoć wyłania się okresowo, to w takiej sytuacji wystarczyłoby intensywnie wywietrzyć oraz ogrzewać mieszkanie.

Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli wilgoć zagościła w naszym domu na stałe, to może to wtedy mieć niezwykle dużo niemiłych konsekwencji, z jakich moglibyśmy nie zdawać sobie sprawy. W wyniku zbyt dużej wilgotności w domu, możemy mniej korzystnie się czuć. Mogą również być zaparowane szyby w oknach. Może wystąpić również nieprzyjemny zapach w szafie oraz psujące się jedzenie. Występuje także bardziej znaczące niebezpieczeństwo rozwoju różnorodnych insektów i zwiększa się niebezpieczeństwo zachorowania z powodu rozwoju bakterii i wirusów. Jednym ze sposobów do zwalczania wilgoci w naszych mieszkaniach są osuszacze domowe. Te urządzenia skraplają wilgotność znajdującą się w powietrzu i dzięki temu w pomieszczeniach następuje obniżenie występującej wilgotności. Takie osuszacze w trakcie kilku godzin potrafią odciągnąć z powietrza przynajmniej kilka litrów wody. Nadają się one do miejsc, które mają podwyższoną wilgotność oraz do pomieszczeń zagrzybionych. Porównując je z pochłaniaczami wilgoci, posiadają one taką zaletę, że nie musimy do nich nabywać żadnych wkładów, a skuteczność osuszania jest bardziej znacząca kilkadziesiąt razy.

Źródło: Tabal
Osuszacze kondensacyjne są to urządzenia, które przypominają pudełko na kółkach.
Wejdź na ten odsyłacz a znajdziesz wskazówki z witryny (http://piotrowski24.pl/oferta/naprawa-i-serwis-maszyn/) stworzone dla osób zaabsorbowanych omawianym w niniejszym serwisie tematem.
Zasada ich funkcjonowania jest taka, że zawilgocone powietrze przechodzi przez filtr. Zadaniem tego filtra jest wychwycenie niesionego przez to powietrze kurzu i pyłu. Następnie to powietrze trafia do parownika, w jakim zostaje schłodzone. Para wodna skroplona zostaje na zimnych lamelkach parownika oraz w następnej kolejności ścieka do pojemnika.
Osuszone powietrze przechodzi przez skraplacz i tam ulega ogrzaniu. Na sam koniec powietrze jest wydmuchiwane przez osuszacz oraz posiada temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało zasysane powietrze, ale jest ono wolne od wilgotności.