Jak działają samoczynne systemy oddymiające oraz gdzie się je stosuje?

Samoczynne instalacje oddymiające posiadają ogromny wpływ na bezpieczeństwo nie tylko mienia, lecz przede wszystkim znajdujących się w domach osób. Systemy te są stosowane np.

części

Autor: Tytan Professional
Źródło: Tytan Professional
w garażach i przez wzgląd na ich sposób funkcjonowania można by je podzielić na 3 typy.
fundamenty

Autor: Bruk-Bet®
Źródło: Bruk-Bet®
Pierwszym z nich jest przewodowa wentylacja (wentylacja dolny śląsk – obejrzyj stronę) oddymiająca, która gwarantuje usuwanie czadu ze zgromadzonej pod stropem powłoki. Gwarantuje także zachowanie powierzchni nie zawierającej dymu. W takiej przestrzeni możliwa jest już ewakuacja czy też prowadzenie przedsięwzięć gaśniczych czy też ratunkowych. Tego typu wentylacja (polecamy również kratki wentylacyjne łazienkowe) pożarowa mogłaby posiadać także systemy oczyszczające otoczenie z czadu. Dzięki takiemu rozwiązaniu dym pomieszany jest z powietrzem kompensacyjnym, co zmniejsza jego temperaturę oraz ilość toksycznych produktów spalania czy też stężenie czadu. Ostatnim typem funkcjonowania samoczynnych instalacji oddymiających mogą być układy badania rozprzestrzeniania się czadu oraz ciepła. Jego zadaniem jest zatrzymanie dymu w określonym obszarze. Ma być ono usytuowane między obszarem usuwania dymu, a źródłem ognia.
Przez wzgląd na typ wymienionych wytycznych ITB 493/2015 w garażach zamkniętych, wykorzystywane są układy wentylacji przewodowej (są one systemami wentylacji oddymiającej) oraz systemy wentylacji strumieniowej. Pracują one zazwyczaj jako instalacje do kontrolowania rozprzestrzeniania się dymu i ciepła. Obydwa takie typy mechanizmów mogłyby być wykorzystywane jako układy oddymiające, jednak rzeczywistość pokazuje, że najczęściej są one stosowane do wentylacji strumieniowej.

Wentylacja pożarowa jest używana np. do zapewniania utrzymywania dymu na wyznaczonej wysokości ponad drogi ewakuacyjnej. Cel ten jest otrzymywany poprzez usunięcie produktów spalania bezpośrednio z tzw. zbiornika dymu.