Izolowanie fundamentu – a więc, jak zachować ciepło i ochronić przed wilgocią swój własny dom

Izolowanie fundamentów bywa idealnym rozwiązaniem kiedy pragniemy zachować w budyneczku ciepełko, albo ochronić je przez wilgocią – najbardziej często jednak wspomnianą izolację zakładamy, by otrzymać oba te efekty.

Trampolina

Autor: Richard Leeming
Źródło: http://www.flickr.com
Powstały bardzo przeróżne materiały, dzięki którym to zrealizujemy obydwa cele, albo jedynie jeden – wszystko jest uzależnione tylko od nas.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany post, to odsyłacz do wpisu (https://www.c-l.pl/zywice-epoksydowe/) pokieruje Cię do podobnych materiałów. Nie ociągaj się tylko kliknij tutaj!

W dzisiejszym tekściku postaramy się napisać parę słówek o wspomnianych materiałach oraz w jakich to lokalizacjach je zamieścić, aby dały jak najlepszy efekt!

Jeżeli chodzi o temat izolacje fundamentu pod względem ciepła, to musimy bez wątpienia skupić się na terytorium samiutkiej płytki betonowej oraz jej krawędzi – czynimy to po to, aby odizolować samiutki budynek od zimnego gruntu, co przekazuje nam pewność (jednak tylko, jeśli dobrze obłożymy wspomniane rejony), że ciepełko z naszego domu nie będzie ulatywać do ziemi, jedynie pozostanie wewnątrz. Co do kwestii ochraniania przeciwko wilgocią, to dobre bywają do tej rzeczy grube hydroizolacyjne folie rodzaju polietylenowego, albo tak nazywane „membrany EPDM”. Dobrze ułożone, zostają niezastąpionym metodą na zatrzymanie szczelności przeciwko wilgoci. Jeśli chodzi o sam materiał (najwspanialej dla pozyskania obydwu efektów), to dobrze jest zwrócić uwagę na materiały o wielkiej odporności na ściskanie, a także takie, które charakteryzują się tak zwaną „małą nasiąkliwością”.

Pośród najbardziej często rekomendowanych materiałów o tych właściwościach, znajdziemy styropian typu „EPS 200”, czy też tak nazywany polistyren ekstrudowany a także polistyren typu „XPS”, nie wspominając już o kruszywie ze szkiełka piankowego.