Izolacja pionowa oraz izolacja pozioma fundamentu – jak się to wykonuje?

Od fundamentów będzie zależeć trwałość całego domku, stąd powinniśmy być wyjątkowo dokładni na tym etapie budowania. Na dodatek jeżeli nie wykona się dobrej izolacji poziomej oraz izolacji pionowej fundamentu, może to się skończyć budowlaną katastrofą.
Pomiędzy ławami a ścianami a także pomiędzy murami parteru a fundamentami ułożyć należy tzw.

poziomą izolację. Ochrania ona ściany przed kapilarnym podciąganiem wilgoci.

Czy wiesz, gdzie również można przeczytać inne tego rodzaju informacje? Jeżeli nie, to wejdź na ten odnośnik i zerknij na treść (https://francraft.com/szkolenie-zarzadzanie-projektami/) znajdującego się w tamtym miejscu artykułu.

Przekładki z izolacyjnego materiału tworzą do tego warstwę poślizgową. Właśnie dzięki niej ława oraz ściana nie będą stanowić jednolITego konstrukcyjnego fragmentu. Gdyby nie prawidłowo zrobiona izolacja pozioma na ich styku mogłoby dojść do powstawania rys w rezultacie osiadania domu. Najbardziej popularnym surowcem do wykonywania poziomej hydroizolacji jest papa termozgrzewalna. Papę można też zastąpić grubą folią z PCW.

kominek

Autor: Jon Glittenberg
Źródło: http://www.flickr.com
Czy zawsze konieczne będą tzw. pionowe izolacje budynków? Na pewno tak, ponieważ jeślibyśmy pozostawili ściany fundamentowe bez zabezpieczenia, wchłonęłyby wilgoć nieomal niczym gąbka. Z izolacji pionowej możemy zrezygnować tylko wtedy, gdy ściany zrobione są z wodoodpornego betonu. Fundamentowe ściany ochrania się najczęściej tak zwaną lekką izolacją pionową. W takim przypadku z jednej warstwy papy lub folii ewentualnie dwóch warstewek masy. Zabezpiecza ona przed fundamenty wilgotnością zawartą w gruncie.

Jeśliby jednak w okolicy fundamentu miała pojawić się jakakolwiek woda, zwłaszcza mogąca wywierać tzw. parcie hydrostatyczne, budowniczy powinien opracować hydroizolację typu średniego czy też nawet typu ciężkiego.