Ile kosztuje wybudowanie budynku jednorodzinnego?

Budowa domu to poważna inwestycja, która nastręcza konkretnych kalkulacji kosztów budowy. Jakim sposobem zaoszczędzić na budowie domu? – to ważne pytanie przeważnie zadawane przez budujących dom.
Rozpocznijmy od decydującego i niełatwego etapu, a mianowicie wyselekcjonujmy projekt domu dobrany do naszych potrzeb, ale „skrojony” na nasze pieniężne możliwości.

przekrój - budowa

Autor: You Tube – Tomasz Szafarek
Źródło: http://www.flickr.com

okien

Autor: Villa Glass Studio.
Źródło: Villa Glass Studio.
Odpowiednio dobrany projekt budynku jak też przemyślanie opracowane etapy budowy a także ich przewidziane finansowanie pozwolą nam zrealizować plany budowy budynku. Dobrze jest zrealizować swoje zamierzenia, jednocześnie szczędząc nawet do paręnastu tysięcy złotych. Rozważne planowanie poszczególnych faz budowy a także wydatków z nimi związanych jest to gwarancja oszczędności w budowlanej skarbonce, jak i psychicznego komfortu.
budowa - wyobrażenie

Autor: Szymon Sieciński
Źródło: http://www.flickr.com
Dobór odpowiedniego jak też wymarzonego projektu domku to rozległy temat, na jaki należy poświęcić osobne rozdziały. Omawiając koszt budowy jak też konfrontując rachunki z tematem: właściwy projekt domu, należy mieć na uwadze głównie swoje, rzeczywiste potrzeby, lecz także zorientować się, co oddziałuje na koszta budowy: które elementy projektu domu generują koszty budowy, a które redukują koszta budowy przyszłego domu. Ogromny wpływ na określenie szacunkowych kosztów budowy ma bryła domku: kształt budynku, nawierzchnia – (nawierzchnia żwirowa) fundamentów oraz rzut i konstrukcja dachu. Pamiętajmy jednakże, iż ceny charakteryzowane na podstawie ogólnopolskich średnich wskaźników cen materiałów i robocizny to przykładowa kalkulacja sumptów budowy.

Różności cenowe zależą zarówno od jakości zastosowanych surowców, wielkości marży realizatorów, jak też od konkretnego regionu Polski. Czasem wyskoczyć nam mogą również nieprzewidziane wypadki, dla przykładu konieczny może okazać się agregat na budowę.