Ile ciepła zużywa się w w pomieszczeniach mieszkalnych?

Kiedy żyjemy w bloku dobrze wiemy, że musimy pamiętać o wielu sprawach. Chociaż suma summarum najczęściej jest tak, że mieszkańcy stosują tzw. spychologię stosowaną. Żarówka przestała się palić na schodach, nie wymieniamy, bo przecież sąsiad też tym korytarzem chodzi i mógłby pomyśleć o wymianie żarówki, okno na korytarzu jest nieszczelne, przecież nie tylko ja czasem je otwieram, więc nie tylko ja się powinienem tym przejmować.

Oczywiście są osoby odpowiedzialne za to by wszystko w konkretnym budynku w odpowiedni sposób działało, ale o niebo milej byłoby gdy każdy mieszkaniec starał się, żeby w danym bloku przyjemnie się żyło. Ale porozumieć się z sąsiadami ciężko, w sumie to jak porozumieć się z osobami, z którymi nigdy nie zamieniliśmy słowa i nawet nie mówimy dzień dobry. A gdy chodzi o pieniądze, to wiadomo, że o dogadanie się trudno.

ciepłomierz

Autor: haru__q
Źródło: http://www.flickr.com

Ale właściciele wspólnot mieszkaniowych stwierdzili, żeby w każdym z mieszkań zainstalować podzielniki ciepła – bmeters.pl/pl/hydroclima_rfm/48/ pozwala płacić mieszkańcom tylko za to ciepło, które zużyli. Kiedyś było tak, że płaciło się od metrażu, a w dzisiejszych czasach opłat dokonuje się podług zużycia. Najpierw we wszystkich mieszkaniach należy zainstalować na grzejnikach podzielniki ciepła, które pozwalają na dokładne odczyty. Dzięki temu nie musimy się przejmować tym, że sąsiad ma stale otwarte okno zimą, bo nas to nic nie kosztuje.

Rozliczanie ciepła

Są takie warunki, gdy ciężko jest dobrze określić ile, konkretna jednostka powinna za coś zapłacić. Tak między innymi dzieje się we wspólnotach mieszkaniowych. W takich miejscach między innymi rozliczanie ciepła jest naprawdę niełatwe – analizuj koszty ogrzewania z firm?analizuj koszty ogrzewania z firmą Bmetersaleźć sposób, by nikt nie był niesprawiedliwie potraktowany.

jedną z opcji są podzielniki ciepła, które są stosowane w wielu blokach. To w taki sposób ułatwia określenie opłat za zużycie ciepła przez konkretną jednostkę, w tej sytuacji dane mieszkanie. Wiadomo, że nie każdy się z tym zgadza i nie w każdej wspólnocie mieszkaniowej stosuje się tego typu metodę, jednak jak do tej pory jest to jedna z najsensowniejszych opcji, jeśli chodzi o aspekty rozliczania mieszkańców za ciepło.