Gzymsy kojarzone są często z kamienicami z XIX wieku — a tu okazje się, że wracają dziś do łask

Piękne gzymsy były ozdobą niejednego apartamentu w starej kamienicy. Dziś również decyduje się na nie coraz więcej ludzi.
Mówi się, że moda powraca.

firbau

Źródło: http://firbau.pl/

sztukateria
To fakt.

Kiedy przeczytasz już dane na przedstawiany wątek, to poczytaj także (https://www.normbud.pl/) także inne teksty na ten temat – one też będą zajmujące.

Jeżeli popatrzeć by na historię sztukaterii, to powrót jest niespodziewany i to po bardzo długiej przerwie. Ponad sto lat temu sztukateria była widoczna prawie w każdej kamienicy. Teraz w szczególności upodobali ją sobie artyści, którzy stawiają na nietuzinkowe wystroje wnętrz. Jeśli więc chcemy zdziwić bliskich, to można wykończyć wnętrza eleganckimi gzymsami. W dzisiejszych czasach mogą być one wyprodukowane z żywicy. Są wówczas lekkie i dość tanie. Pełnią również nowoczesne funkcje. Mogą dla przykładu ukrywać karnisz, do którego później przyczepimy firanki na żabkach. Mogą też stanowić alternatywę dla podwieszanego sufitu. Wtedy ekipa remontowa zamontuje w nim lampki. Da to ekstra oświetlenie, które będzie fantastycznie prezentowało się przykładowo w pokoju dziennym. Lampki i kable będą schowane pod gzymsem. Są różne rodzaje sztukaterii. Możemy wybrać na przykład wokółokienną i wokółdrzwiową. Przy czym możemy je zamontować w środku, jak i na zewnątrz budynku. Musimy jedynie mieć na uwadze to, że te, które miałyby być wystawione na działanie skrajnych czynników atmosferycznych, muszą być w tym celu wykonane.

Prócz tego jest jeszcze sztukateria naścienna oraz sufitowe.
Jeśli zdecydujemy się na wykończenie budynku w starodawnym stylu, to gzymsy będą wyglądały stylowo — zwłaszcza w salonie.