Główne parametry przemysłowych kominów, zasady ich budowania i wykorzystanie w przemyśle.

Większość osób na pewno nie raz w życiu widziała wielkie kominy gdzieś przy fabrykach, nad którymi się unosiły duże ilości dymu. Takie kominy zobaczyć się da w wielu miejscach, szczególnie na przemysłowych terenach, przy fabrykach czy elektrociepłowniach.

Fabryka
Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com
Jedne będą mieć bardzo szerokie podstawy, są pękate i raczej niskie, takie są przeważnie wykorzystywane jako chłodnice. Z kolei inne wznoszą się nawet ponad sto metrów nad ziemią, są wysokie i strzeliste. Często świecą na nich czerwone światełka, mające za zadanie informować pilotów o tym, że taki duży komin się znajduje. Lecz mimo że większość ludzi mogła je zobaczyć, to w praktyce niewielu z nich wie, w jaki sposób się je planuje i jak są zrobione. Ludzie widzą tylko zewnętrzną ich część i wylatujący dym, lecz tego co jest w środku komina, podstawy i układu doprowadzającego już nie. A tak naprawdę ta wystająca część to jedynie jeden z kilku elementów kompleksowej kominowej instalacji do wypuszczania spalin.

Te największe kominy są znane wielu ludziom, ale tak naprawdę wszystkich małych i dużych kominów jest bardzo dużo. Tak naprawdę ich główną rolą jest odprowadzenie dymu, powietrza albo spalin do atmosfery.

Ciekawe fakty o tym obszarze tematycznym zdobędziesz w różnorodnych serwisach, ale znacząca witryna (http://www.promus.katowice.pl/) jest tylko jedyna! Sprawdź nas!

Często wykorzystywane są przy wentylacji (wentylacja dolny śląsk) i wietrzeniu dużych pomieszczeń oraz hal, a ich największe wykorzystanie będzie w przemysłach metalurgicznym, hutniczym i energetycznym. Kominy przemysłowe mają niezwykle zróżnicowaną budowę, zależnie od wysokości i przeznaczenia mogą mieć jeden lub więcej roboczych przewodów kominowych. Bardzo różnorodne są też materiały, z jakich są zbudowane. Do niedawna najbardziej popularne były kominy żelbetonowe i wykonane z ceramiki, lecz coraz częściej projektuje i realizuje się obiekty wykonane ze stali czy tworzyw sztucznych. Bardzo istotnym etapem realizacji kominów będzie jego projekt – to wtedy liczy się wszystkie niezbędne wymiary, czyli przekrój oraz wysokość. Komin musi być tak opracowany, aby odprowadzał wszystkie spaliny, a jednocześnie dostarczał niezbędne do dobrego spalania powietrze.