Frapujesz się, skąd biorą się składniki na materiały budowlane? Zajrzyj tu i kupuj z głową!

Kiedy myślimy o robotnikach w kopalniach, najczęściej napływają nam do wyobraźni ubrudzeni pyłem węglowym górnicy z Górnego Śląska. W istocie w naszym kraju funkcjonuje mnóstwo kopalń, jakie z węglem nic nie łączy.
Wykopuje się u nas rozliczne surowce mineralne.

Rozpoczynając od surowców energetycznych (jak choćby węgiel brunatny i kamienny), przez metale (na przykład miedź na południowym zachodzie), niemetale (Wieliczka i jej chlorek sodu), aż do surowców budowlanych. np. kruszywa skalnego. Wielość odmian oznacza, że towary te są wykorzystywane w rozmaitych dziedzinach gospodarki. Każdy z produktów przebywa też różną drogę od wyciągnięcia do spożytkowania. Niektóre są opracowywane bezpośrednio przy kopalni, inne wymagają osobnych zakładów, by zostać oczyszczone i uszykowane do użytku.
mączka wapienna

Autor: Project NEURON
Źródło: http://www.flickr.com
Adekwatnym przykładem wydaje się tu kruszywo skalne – CaCO3, znany bardziej w przemyśle jako mączka wapienna.

Jeżeli omawiana w tym artykule kwestia jest dla Ciebie zajmująca, to dodatkowo sprawdź również podobne warte przejrzenia artykuły.

Wydobywa się ją w kopalniach w różnych miejscach w Polsce, np. w rejonie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Zależnie od charakteru kopalni albo rozdrabniana jest w kompleksie, ewentualnie przewożona do współpracującego zakładu, np. cementowni. Tak czy inaczej z kawałów kamienia (wapienia) zostaje miał, jaki ma zastosowanie w produkcji betonu, , innej chemii budowlanej, ale również w elektrowniach.

Chcesz zgłębić większą ilość analogicznych wiadomości? Jeśli tak, to sprawdź to uzupełniające info, gdyż też Cię na pewno zainteresuje.

Mączka wapienna jest dobrym wypełnieniem, skutkiem tego jej zużycie jest w każdej z tych dziedzin ogromne.

Dla zwykłego Kowalskiego mączka nie stanowi atrakcji, jako że nie stosuje się jej w sytuacjach domowych. Stykamy się z nią, nawet o tym nie myśląc, dopiero w czasie prac remontowych, kiedy kładziemy nową podłogę względnie podklejamy kafelki klejem.