Firmy wyburzeniowe – jakie rodzaje prac robią?

Remont budynku nie zawsze jest możliwa, niekiedy jego stan wręcz nie pozwala na wykonanie prac remontowych. Nie zostaje nam wówczas nic innego, jak jego wyburzenie. Czy do rozbiórki budynku są potrzebne jakieś formalności, kto powinien zająć się taką rozbiórką? Na te pytania spróbujemy Państwu odpowiedzieć. Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem budowlanym, rozbiórki wszystkich nieruchomości uznane są za jeden z rodzajów prac budowlanych.

wyburzanie

Autor: Metropolitan Transportation Authority of the State of New York
Źródło: http://www.flickr.com
Zgodnie więc z tym prawem rozbiórki i wyburzenia budynków wymagane jest spełnienie przez firmy wyburzeniowe określonych wymagań – firma wyburzeniowa. Nim firmy wyburzeniowe przystąpią do rozbiórki lub wyburzenia budynku być może będą musiały uzyskać pozwolenie, aby móc wyburzyć budynek zgodnie z przepisami prawa. Takie pozwolenie bywa konieczne kiedy przeznaczony do rozbiórki budynek jest wpisany do rejestru zabytkowych oraz, gdy jego wysokość jest większa niż osiem metrów. Innego typu zabudowania można rozebrać lub wyburzyć bez pozwolenia, trzeba zgłosić to w urzędzie miasta albo w starostwie powiatowym.

W przypadku wydania zezwolenia na rozbiórkę obiektu zabudowania pobierana jest opłata, w przypadku zgłoszenia już nie. Budynki można rozbierać w sposób ręczny. Zajmie to w zasadzie wiele czasu, jednak jeżeli zależy nam by odzyskać materiał budowlany, który pozostanie po pracach rozbiórkowych budynku, to ten sposób jest najkorzystniejszy. W przypadku ręcznej rozbiórki nadają się w większości przypadków tylko budynki z uwzględnieniem konstrukcji drewnianej. Zazwyczaj jednak przedsiębiorstwa, które oferują prace rozbiórkowe przy rozbiorze budynków używają ciężkiego sprzętu.

wyburzanie

Autor: LHOON
Źródło: www.Flickr.pl
Użycie ciężkiego sprzętu do rozbiórki umożliwia zdecydowanie ukrócić czas pracy przy rozbiorze budynku – rozbiórki. Po pracach rozbiórkowych obiektu budowlanego przy zastosowaniu ciężkiego sprzętu pozostaje gruz do wywozu. Wiele przedsiębiorstw trudniących się pracami wyburzeniowymi lub rozbiórkowymi budynków posiada w swojej ofercie również uprzątnięcie terenu po skończeniu swojej pracy. Koszt rozebrania budynku zależny jest od materiału, z którego został zbudowany. Najtańsze są koszty związane z rozbiórką budynków zbudowanych z cegły lub z drewna. Rozebranie budynków z metalu oraz betonu jest już droższa, najdrożej jednakże trzeba zapłacić za rozebranie żelbetowego budynku.