Dziś kilka zdań o schodach i płotach.

Kilka wieków wstecz, ogrody, pałace, posesje zamożnych oraz budowle reprezentacyjne były opasane metalowymi płotami wykutymi własnoręcznie przez rzemieślnika. Charakteryzowały się one swym niepowtarzalnym wzorem, który nierzadko wywoływał całą paletę uczuć. Na zachwycie zaczynając, na zazdrości kończąc. Nic w tym zaskakującego, z czasem przecież kowalstwo stało się dziedziną sztuki,
a kunsztowne dzieła fachowców ożywiały dużo posesji.

ogrodzenie kute

Autor: Paul Sableman
Źródło: http://www.flickr.com
Ogrodzenia kute możemy zamówić także teraz, ale najpierw trzeba zorientować się w cenach. Z czasem bowiem sztuka kowalska odeszła w niepamięć na rzecz hut i fabryk, które hurtowo poczęły odlewać niedrogie fabrykaty z metalu. Z tego powodu trzeba się nastawić na niemały koszt ręcznie wykonanego płotu. Ale będzie ono na pewno unikatowe, co więcej może być wykute według autorskiego szablonu i doskonale wpasować się w nasze gusta. Jeżeli obwód naszej parceli nie jest za długi nie ma większych przeciwwskazań aby złożyć zamówienie w kuźni kowalskiej. Jeśli brakuje nam środków możemy ograniczyć się do odgrodzenia przodu naszej posiadłości lub jedynie, wykucia bramy i furtki na zamówienie. Możliwości jest mnóstwo, granicą jest tylko fantazja – .

Często w posiadłościach zamożnych, zameczkach i budynkach reprezentacyjnych budowano również schody kręcone. Wykonywane na zamówienieschodami (zobacz kliknij) mistrzów rzeźbienia w drewnie lub metalu, mozolnie dopracowywane i pobudzające wyobraźnię.

Jeśli poszukujesz fascynujących informacji na przedstawiany temat, to pomoże Ci ta optymalna witryna (http://centrumwygody.pl/akcesoria/zestawy-sprzatajace), na której odnajdziesz informacje, które Cię zaintrygują.

Przez wieki nie straciły na popularności, bynajmniej, dzisiaj są stylowym i stałym elementem niemalże każdego piętrowego domu. Istnieje jedna legenda o przepięknych schodach znajdujących się w kaplicy loretańskiej w Santa Fe w stanie Nowy Meksyk. Całkowicie zrobione z drewna spiralne stopnie wznoszą się pionowo do góry bez niczyjej pomocy przez jednego człowieka – -> zobacz więcej. Dodatkowo do ich budowy nie wykorzystano ani jednego gwoździa! Wszystko zaczęło się, gdy główny architekt dozorujący wznoszenie kaplicy umarł przed jej ukończeniem. Siostry zakonne zobaczyły, że zapomniał on narysować projekt schodów prowadzących na balkon dla chóru. Niestety nikt przez długi czas nie chciał podjąć się skonstruowania schodów ze względu na mały rozmiar kaplicy.

kaplica

Autor: Integer S.A.
Źródło: Integer S.A.
Po modlitwie do św. Józefa, patrona cieśli, zjawił się zagadkowy staruszek na dodatek marnie ubrany. Podjął się on dobrowolnie postawienia dla sióstr schodów, lecz zastrzegł, by nikt nie przychodził w tym czasie do kaplicy. Stopnie do dziś zachwycają swoim wyglądem i kunsztownością wykonania. Po wszystkim, staruszek znikł, a siostrom nie udało się odnaleźć staruszka. Nieważne czy zdecydujemy się na schody zrobione z drewna czy z metalu, ogrodzenie jedynie od przodu posiadłości czy opasający cały jej teren, na pewno nie będziemy zawiedzeni ostatecznym efektem.