Dzięki różnego rodzaju kruszywom drogowym kierowcy mogą jechać nie tylko ekspresówkami, ale także leśnymi drożkami

Drogi fantastycznej jakości i co najistotniejsze, gratisowe pozostają marzeniem polskich szoferów. O ile z należnościami za przejazd mało da się zrobić – jak podają media, przejazd najbardziej ruchliwymi autostradami będzie coraz bardziej kosztowny, o tyle w przypadku dziurawych dróg nie pozostajemy zupełnie bezbronni. W przypadku naruszenia stabilności podwozia na zdezelowanej drodze wojewódzkiej jesteśmy w stanie dochodzić swoich roszczeń przed sądem i żądać zadośćuczynienia za poniesione szkody.

kruszywa drogowe

Autor: Armcon Precast
Źródło: http://www.flickr.com
Szoferzy próbują odpowiedzieć na zapytanie, z jakiego powodu polskie drogi znajdują się w tak fatalnym stanie. Czasami winą za taki stan rzeczy należy obarczyć procedurę przetargu, która przewiduje, że wykonawcą zostaje oferent proponujący najniższą cenę za wybudowanie nowej drogi albo reperację tej używanej od dekad. Tymczasem sukces tkwi także w surowcach dobrej jakości, a te, jak powszechnie wiadomo, drogo kosztują.

Jednym z elementarnych surowców wymaganych do produkcji nawierzchni pozostają kruszywa (adres tej strony) drogowe. Zazwyczaj kojarzymy je z kamieniami, które wysypuje oraz ugniata się jeszcze przed położeniem asfaltu. Dzięki takiemu a nie innemu zabiegowi podłoże jest wystarczająco twarde, aby mogły później jeździć po nim potężne tiry. Taki budulec bywa transportowany przez wywrotki, a później równomiernie rozprowadzany przy użyciu ciężkich maszyn. Mało kto uświadamia sobie, że kruszywa drogowe nie ograniczają się jedynie do całkiem sporych kamieni, ich

kruszywa drogowe

Autor: thisisbossi
Źródło: http://www.flickr.com

wybór jest o wiele większy niż należałoby sądzić.

Warto nie zapominać, że czasami buduje się drogi nie tylko asfaltowe, ale także szutrowe, które potem służą mieszkańcom wiosek oraz rowerzystom. Tego rodzaju nawierzchnie mogą równie dobrze powstać tak w terenie zabudowanym, jak i na obszarach lasów. W tym przypadku oprócz grubego kruszywa (http://bazalt.pl/) wykorzystywany w czasie budowy jest też o wiele drobniejszy surowiec.

Niewiele osób wie, że kruszywa drogowe wchodzą również w skład samej nawierzchni. Do asfaltu, który jest spoiwem dodaje się różnego gatunku kruszywa – jak wybrać kruszywa. A do nich jesteśmy w stanie zaliczyć przykładowo tłuczeń oraz żwir. Firmy sprzedające tego typu towary przedstawiają na własnych witrynach internetowych szczegółowe informacje na temat wspomnianego asortymentu. W razie niejasności w każdym przypadku można się zwrócić do przedstawiciela handlowego z prośbą o pomoc w wyborze najlepszego kruszywa.