Do czego obecnie wykorzystujemy elastomery natryskowe?

Są to materiały sztuczne albo naturalne, jakie mają właściwości analogiczne do kauczuku czy gumy. Są to niezwykle miękkie materiały oraz wykazują się dużą odkształcalnością.

wody gruntowe

Autor: AWBUD Wyroby Betonowe
Źródło: AWBUD Wyroby Betonowe
Najbardziej znanym takim materiałem jest kauczuk.
Kauczuk z kolei możemy podzielić na tworzywo sztuczne i naturalne. Kauczuk naturalny jest niezwykle plastycznym ciałem stałym o brunatnej barwie. Poddanie naturalnego lateksu procesowi wulkanizacji zezwala na otrzymanie z niego ebonITu bądź gumy. Kauczuk syntetyczny natomiast posiada cechy analogiczne do kauczuku naturalnego, ale pozyskiwany jest przeważnie w procesie polimeryzacji różnorodnych związków. Guma, którą uzyskujemy w wyniku wulkanizacji naturalnego kauczuku albo lateksu syntetycznego, może zostać używana w przemyśle samochodowym lub chemicznym. Jak widzimy elastomery zastosowanie mają niezwykle szerokie w naszym przemyśle. Z takiego powodu, że elastomery mają nowoczesne właściwości, mogą zastępować tradycyjne izolacje i stanowią przy tym skuteczną barierę zabezpieczającą przed stratą ciepła oraz mechanicznymi uszkodzeniami.

Zaintrygował Cię nasz wpis? Zajrzyj zatem do następnego zagadnienia i czytaj spoiwa mineralne tak długo, jak zechcesz o interesujących Cię zagadnieniach.

Od razu po nałożeniu warstwy z elastomerów, można chodzić wygodnie po takiej powierzchni i poruszać się po niej samochodami.

klimatyzatory

Autor: SLAC National Accelerator Laboratory
Źródło: http://www.flickr.com

W celu izolacji są wykorzystywane elastomery natryskowe. Są to nowatorskie dwuskładnikowe substancje, które mieszają się błyskawicznie w momencie zetknięcia się z powierzchnią, którą mają pokrywać. Przez to wytworzona jest na niej bezstykowa warstwa, która charakteryzuje się niezwykłą elastycznością, ale jest niezwykle odporna oraz mocna.

Ochronne warstwy z elastomerów natryskowych wytrzymałe są na oddziaływanie czasu czy też niekorzystnych warunków klimatycznych. Stosowane są w transporcie do zabezpieczania części samochodów i pojazdów specjalistycznych. Elastomery natryskowe znajdują również zastosowanie na pokładach statków do zabezpieczania ich przed rdzą.