Dlaczego kamienie zyskały taka popularność w ogrodach, do czego wykorzystuje się otoczaki.

Ciężko sobie wyobrazić ładny ogród bez kamieni. Jako że są one naturalnym budulcem, oferowane są w niezliczonej ilości odmian i kolorów, to i są wszechstronnie używane w większości ogrodów. Kamienie twarde, przykładowo takie jak bazalt lub granit to główny materiał ścieżek, alejek, murków i ogrodzeń.

ogród, otoczaki, ogrodnictwo

Autor: Navin75
Źródło: http://www.flickr.com
Za to równie popularne wapienie i piaskowce również wykorzystuje się w murkach i ogrodzeniach, lecz są również elementami skalników, oczek wodnych i sadzawek. Te ostatnie odmiany kamienia można poddać impregnacji, przez co można znacznie przedłużyć ich żywotność. Naturalne kamienie sprzedawane są w różnych postaciach. (kamienne kominki) Najczęściej jest to grys, żwir, płyty albo kostki, lecz można również zakupić całkiem spore kamienie, samodzielnie stanowiące efektowny element do dekoracji. Kamienie w ogrodach wykorzystywane są przede wszystkim jako budowlane elementy, dzięki swojej wytrzymałości i twardości. Jednak tak samo często wykorzystuje się je jako typowo dekoracyjny element, w tej roli dzięki bardzo zróżnicowanej kolorystyce i fakturze również świetnie się sprawdzają.

Jednym z częściej wybieranych rodzajów kamieni są otoczaki. Ich charakterystycznym elementem jest to, że posiadają one pozaokrąglane krawędzie. Naturalne otoczaki są wydobywane z rzek, to właśnie woda będzie im nadawać taki ciekawy, oryginalny kształt.

otoczaki białe, kamienie, ogród

Źródło: flickr.com
Produkuje się je również w sposób maszynowy, dzięki temu są dostępne w dużo większej liczbie odmian niż naturalne. Na przykład w rzekach otoczaki białe rzadko się spotyka, natomiast używając odpowiedniego rodzaju skał można je wyprodukować w ilościach przemysłowych. Otoczaki sprzedawane są w bardzo dużym przekroju wielkościowym. Całkiem małe mają po centymetrze średnicy, lecz można też kupić pojedyncze egzemplarze sto razy większe- więcej dowiesz się tutaj: http://kohut-kamien.pl/kamien-w-ogrodzie-galeria/. Ten rodzaj kamienia jest powszechnie wykorzystywany w ogrodzie. Najczęściej używa się go jako efektowny element dekoracji, żadne oczko wodne nie obejdzie się raczek bez takiej ozdoby. Lecz można także robić z niego ciekawe elementy ogrodowe, przykładowo murki czy ogrodzenia.