Czym trzeba kierować się przy dobrze pasa mocującego?

Przewożenie ładunków jest czasami bardzo niebezpieczne zarówno dla niego samego, jak również dla będących w jego pobliżu osób. Jeżeli nie zostanie on odpowiednio zabezpieczony, mógłby spaść z np. ciężarówki i zranić będące blisko osoby.

Silnik samochodowy

Autor: James Case
Źródło: http://www.flickr.com
Z tego też powodu podmioty spedycyjne czy transportowe do dokładniejszego przymocowania ładunków stosują specjalistyczne pasy.
pasy mocujące

Autor: Reynaers Polska
Źródło: Reynaers Polska
Niektóre osoby myślą, że tego typu pasy mocujące funkcjonują podobnie jak dodatkowa ręka, która trzyma ładunek w czasie jego transportu.

Przygotowano bonus dla osób, które potrzebują podobnych danych – zobacz info (http://naprawaokien.warszawa.pl/) tutaj! Odnosi się ono do omawianego w tym tekście problemu.

Tego typu pasy zazwyczaj wykonane są z różnorodnego typu tworzyw sztucznych, które mogą różnić się nie tylko zakresem temperatur, w których można je wykorzystywać, ale także cechami materiałów, jakie mogą mieć z nimi bezpośredni kontakt. Idzie o ewentualne oddziaływanie kwasów i ługów. Przykładowo niebieski kolor etykiety mówi, że dany pas był wyprodukowany z poliestru (PES) oraz mógłby być używany w temperaturach od -40 do 100°C. Nie jest on wytrzymały na oddziaływanie ługów, lecz mógłby być stosowany do przewożenia kwasów mineralnych. Jeżeli pas posiada etykietę w kolorze brązowym, znaczy to, że do jego produkcji został użyty polipropylen (PP) oraz można go wykorzystywać w temperaturach od -40°C do +80°C. Nie jest on zbyt podatny na działanie ani kwasów, ani ługów. Pas z etykietą zieloną jest wytworzony z poliamidu (PA) oraz mógłby pracować w temperaturach od -40°C do +100°C. Posiada on odwrotne zastosowanie niż pas z etykietą niebieską – jest zatem wytrzymały na ługi, lecz na działanie kwasów już nie.

Odpowiedni do swoich zapotrzebowań pas należy zatem wybrać osobno.

Zwłaszcza, że mają one różnorodnego typu zaczepy i oczywiście szerokości. Przykładowo pomarańczowy pas o szer. 25 cm jest właściwy do zabezpieczania ładunków o masie nie większej niż 700kg.