Czym się odznaczają pompy ciepła? Co o nich wiemy? Czy pompa ciepła pobierająca energię z gruntu to dobry pomysł?

Pompę ciepła wykorzystuje się, aby ogrzać dom ciepłem zebranym z gruntu, powietrza lub zbiorników wodnych. Wykorzystywanie pompy ciepła jest uzasadnione ekonomicznie, gdyż napędzana energią elektryczną zazwyczaj jest bardziej oszczędna niż grzejniki elektryczne. Ponadto, jest bardzo nowoczesna, działanie jest w pełni automatyczne, nie wymaga dodatkowych wspomagaczy, typu paliwo, nie wytwarza więc spalin. W tym wpisie skupimy się na jednym rodzaju pomp – pompy ciepła gruntowe.

Tego rodzaju pompa bierze energię z gruntu, lecz niezbędna jest do tego specjalna instalacja. Wymiennik poziomy wytwarza się z elastycznej rury, jaki powinniśmy ułożyć w gruncie w jednej lub dwóch płaszczyznach. Jesteśmy w stanie także ułożyć w spiralę. Żeby zdobyć jak najbardziej pokaźną ilość ciepła, powinniśmy schować ją głęboko pod powierzchnią terenu. Jednocześnie należy wiedzieć, iż ze względu na koszty robi się to na pułapie trochę większym niż strefa przemarzania. Ta strefa wynosi od 0,8 do 1,4 metra. Ilość ciepła, jakie pobierzemy z gruntu w rzeczywistości zależy najbardziej od wilgotności gleby.

dom

Autor: XELLA Polska Sp. z o.o.
Źródło: XELLA Polska Sp. z o.o.

Dlaczego tak jest? Gęstość strumienia ciepła w gliniastym gruncie to ponad 30 W/m2, natomiast w piaszczystym jedynie 10 W/m2. Stąd też najbardziej odpowiedni efekt energetyczny osiągniesz, kiedy ustawisz rurę zamiennika na dnie zbiornika wodnego. Jednakowoż, z powodu mniejszej ilości koniecznego miejsca i większą efektywność, bardziej przystosowane od poziomych będą wymienniki pod postacią pionowych sond, są to rury umieszczone w odwiertach. Oczywiście, ta inwestycja jest bardziej kosztowna, ale będzie opłacalna na działkach o dość niskim poziomie wód gruntowych.

W takich miejscach przykładowo wymiennik poziomy powinien mieć rzeczywiście sporą powierzchnię. Z 1 kW mocy grzewczej możemy zyskać już z prawie 20 metrów odwiertu, co ponadto, możemy ich wykonać kilka, w tym celu warto je oddalić od siebie, o co najmniej pięć metrów.

Bez zwlekania zobacz artykuł w serwisie (http://naprawaokien.warszawa.pl/) opisującym podobne wiadomości. Są równie pasjonujące, gdyż odnoszą się do tego samego tematu.

Jak widzimy, pompy ciepła gruntowe to niezwykle dobry wybór, pamiętajmy jednakże, że najlepsze wyniki oferują, jak zapewnione są najlepsze warunki. Tak więc, jeżeli będziemy wybierać pompę cieplną pamiętajmy o sprawdzeniu wszystkich detali, jakie mogą wpływać na koszty i skuteczność ogrzewania (poradnik ). Niekiedy coś pięknie wygląda, lecz nie działa jak należy, więc rzeczywiście wszystko musimy podporządkować swoistym warunkom.