Czym są płaskowniki, jak są wytwarzane oraz gdzie mogą być wykorzystywane?

W budownictwie wykorzystuje się wiele różnorodnego rodzaju elementów. Przykładowo do budowy m.in. połaci dachowych hal magazynowych mogą być używane nawet niezwykle długie metalowe elementy, które mają służyć jako część konstrukcji pokrycia dachowego.
Takie spłaszczone pręty są wykonywane ze stopów metali, np.

miedzi czy też aluminium. Charakterystyczne dla nich jest to, że w przekroju poprzecznym wyglądają jak prostokąt. Produkuje się je za pomocą technologii ciągnienia, cięcia z blachy lub walcowania. Ten ostatni sposób jest najprawdopodobniej zazwyczaj wykorzystywanym przez producentów tego typu produktów. Wykorzystuje się takie pręty – zapoznaj się z ofertą prętów zbrojeniowych – nie tylko do budowy budynków, ale również statków czy samochodów. Płaskowniki muszą wyróżniać się dużą odpornością na rdzewienie czy też na różnorodnego rodzaju czynniki mechaniczne (rozciąganie czy tarcie). Opisywane elementy kształtne są stosowane niemalże w dowolnej branży przemysłu budowlanego. Wykorzystuje się je do konstrukcji mostów lub domów.
taras

Autor: LIBET
Źródło: LIBET
Płaskowniki – oferta płaskowników stalowych – są sprzedawane w różnych wymiarach tak, jeżeli chodzi o ich szerokość, długość czy też grubość. Muszą zostać wykonywane według konkretnych norm technicznych, np. PN-H/93202 A11997. Można by je nabyć wprost od wytwórcy lub nawet przy wykorzystaniu ogłoszenia umieszczonego np. w prasie. Nie są to elementy wyjątkowo kosztowne. Dla przykładu 15 sztuk takich elementów o długości 4 metrów 35x8mm kosztuje 350 złotych.

Naturalnie podmioty, które mogą zajmować się ich obrotem, oferują także za dodatkową opłatą przewóz tego typu towarów. Często wymagane jest do tego celu zastosowanie dużych ciężarówek.