Czym pokryć dach budynku?

Klasyczna dachówka, pokrycie bitumiczne względnie blachodachówka? Na dachu możesz także ułożyć papę czy też widywaną niegdyś na wsiach strzechę. Asortyment jest nadzwyczaj obszerny.

Przykład wnętrza w stylu rustykalnym

Autor: by Tammy Manet
Źródło: http://www.flickr.com
taras

Autor: Monolith, Marazzi
Źródło: Monolith, Marazzi
Jaki typ dachu, takowe pokrycie. Taką regułą powinniśmy się kierować przy wyborze surowca na pokrycie dachowe. Istotny będzie kształt dachu (spadzisty czy płaski, prosty albo skomplikowany) a także konstrukcja więźby (solidna czy delikatna). Jeśli frapujemy się nad surowcem na pokrycie dachu w czasie projektowania budynku, nasz wybór nie jest niczym zawężony – projekt możesz dopasować do typu materiału, nie narażając się na ponadprogramowe koszty. Niektóre surowce nadadzą się bowiem lepiej na spadziste dachy zielone aniżeli na dachy płaskie, zaś dla poniektórych powinniśmy zaprojektować solidniejszą konstrukcję więźby dachowej. Jeśli natomiast przeprowadzamy remont starego pokrycia bez wymiany czy też wzmacniania więźby dachowej, ograniczeni jesteśmy warunkami konstrukcyjnymi, które często nie pozwalają na zastosowanie dowolnych materiałów takich jak na przykład płyty poliestrowe.
Faliste płyty bITumiczne z kolei to sprasowane włókna organiczne – przykładowo celuloza – nasączone bitumiczną masą. Płyty pokryte są warstewką z żywicy polimerowej ewentualnie akrylowo-winylową. Obicie tego rodzaju jest odporne na promienie UV a także czynniki atmosferyczne. Płyty bitumiczne układa się zwykle na dachach o niewiele skomplikowanej powierzchni. Obicie z płyt bitumicznych będzie dosyć lekkie.

Bitumiczne dachówki ułożone na dachach przywodzą na myśl płaskie klasyczne dachówki, są jednakże od nich o wiele lżejsze, a obicie z nich jest daleko prostsze do położenia.