Czym jest piorunochron? Kiedy warto o nim pamiętać?

Sporo osób budując dom, zastanawia się, czy inwestować gotówkę w piorunochron. Poniżej przedstawimy, co to będzie taka konstrukcja oraz które spełnia zadanie?
Instalacja odgromowa, o jakiej mówimy w poniższym artykule ma ochraniać budowle oraz różne konstrukcje przed niebezpiecznymi elektrycznymi wyładowaniami.

kurs rysunku architektonicznego

Autor: horyzont
Źródło: http://www.kursrysunku.com.pl/
W jego skład wejdzie zwód, to znaczy część na samym szczycie, jaka przyjmie piorun. Potem to wysokie napięcie schodzi na dół po przewodach odprowadzających oraz tych uziemiających, żeby potem udać się do uziomu.

Czy znalazłeś potrzebne informacje na prezentowany temat? Jeśli tak, to świetnie, ale nie mniej ciekawe będą dane na tym serwisie. Wówczas przejdź tutaj (http://www.dkrm.com.pl/).

Ten ostatni fragment doprowadzi nasz piorun do gruntu, gdzie nie jest on już zagrożeniem.

Tego rodzaju budowla sprawia, że wyładowanie nie skupi się na naszym budynku, ale jest ściągane i rozpraszane poprzez właściwe elementy metalowe. W taki sposób konstrukcja pozostaje nienaruszona. W jakim miejscu zatem należy instalować piorunochron? Na pewno warto to robić wszędzie tam, gdzie istnieje największe zagrożenie. Chodzi przykładowo o domy w zabudowie rozproszonej, czyli położone daleko od siebie. Gdy dojdzie do tego brak dużych drzew w pobliżu, to znaczy dom – więcej w temacie – góruje nad okolicą, to wtedy niestety takie miejsce jest idealne do przyjęcia możliwych wyładowań.
Rzecz jasna trzeba też wziąć pod uwagę to, czy na konkretnym obszarze spore burze są częstym zjawiskiem. Tak jest, chociażby na wzniesieniach, czy w górach.

Warto także pomyśleć o odgromowej instalacji, jeżeli dom zbudowany jest z materiałów łatwopalnych, do których należy przykładowo gont używany na pokrycia dachowe.